-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۱۹, سه‌شنبه

قهقهه قوماندان الماس بر جنازۀ مولوی حنفی در پروان

سران سیاسی ومحلی پروان احتمال می دهند که قوماندان الماس «زاهد» عامل ترور رئیس شورای علمای پروان است.یک منبع معتبر و حاضر در صحنه به گزارشنامه افغانستان اطلاع داد که بزرگان محلی و فرماندهان ارشد جمیعت و شورای نظار احتمال داده اند که برنامه ترور مولوی عبدالرحیم ( شاه آغا) حنفی در مسجدی در پروان از سوی قوماندان الماس «زاهد» طراحی و و رهبری شده است. مولوی حنفی از چهره های مشهورضد طالب و ضد حکمتیار به شمار می رفت و از افراد مهم جمیعت اسلامی بود.

منبع بالفعل از صحنه مراسم تشیع جنازه گزارش داد که جمع بزرگی از سران سیاسی محلی به شمول قوماندان الماس «زاهد» در مهمان خانه ای درنزدیکی گورستانی که مولوی حنفی در آن جا به خاک سپاریده شد، گردهم آمده بودند. درحالی که همه غرق سوگواری بودند، الماس زاهد شعف ورضایت خود را پنهان نتوانسته و با صدای بلند گپ میزد و پیوسته و بی خیال قهقهه می زد. زمانی که احمد ضیاء «مسعود» نیز در مهمان سرا از راه رسید، الماس زاهد هیچ اعتنایی نسبت به او نشان نداد و با چند نفری که درکنارش بودند، چیزی می گفت و می خندید و شوخی می کرد. جماعت حاضر با نگاه های متعجب سوی او خیره مانده بودند.
گزارنده خبر می گوید که سران محلی نظامی و قومی بین خود می گفتند که ترور حنفی کار الماس زاهد است. گزارش نویس به نقل از سران محلی و فرماندهان «جبهه مقاومت» می گوید که این رویداد نخستین مأموریت حکمتیار به هدف تصفیه و سرکوب مخالفین سیاسی اش در پروان بوده است که از سوی قوماندان سابق حزب اسلامی ( زاهد) به اجرا درآمده است. درمراسم دفن وکفن، قوماندان جان احمد حضور نداشت اما قوماندان امان الله «گذر» غایب صحنه بود.