-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۲۰, چهارشنبه

اشاره واشنگتن پست به تصفیه اردوی ملی افغانستان

 واشنگتن پست همچنان هدف از فزونی نفرات نظامی امریکا را «سوق دادن جنگ به مذاکره» با طالبان قلمداد کرده است!شماری از سران کاخ سفید به نتایج افزایش نظامیان امریکا درافغانستان به دیده شک می نگرند. واشنگتن پست می نویسد که در کاخ سفید، کسانی که با این طرح مخالف هستند با اشاره به هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ، آن را "استراتژی جنگ مک مستر" نام نهاده اند. مک مستر که زمانی در افغانستان اقدامات ضد فساد را رهبری می کرد و یکی از معماران ورود نیروهای آمریکایی به عراق در دولت جورج بوش بود، قوه محرک پشت این استراتژی جدید است.
بر اساس این برنامه تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان حداقل تا ۳۰۰۰ تن افزایش می یابد هم چنین از کشورهای ناتو خواسته خواهد شد تا تعداد نیروهای خود را در این کشور افزایش دهند. آمریکا در حال حاضر در افغانستان حدود ۸۴۰۰ نیرو دارد.
برخی مقامات آمریکایی هم چنین می گویند، با توجه به اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است، افزایش تعداد نیروها و کمک های آمریکا به این کشور احتمالا به توانایی اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در ریشه کن کردن فرماندهان ناموفق در ارتش و کاهش فساد در این کشور برمی گردد.
سوال اصلی که در دل این استراتژی مطرح می شود این است که آیا افزایش تعداد نیروهای آمریکایی و هماهنگی آن با نیروهای کارآمدتر افغان علیه طالبان، آیا می تواند فشار کافی را برای سوق دادن جنگ به سمت مذاکره ایجاد کند؟