-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۱۹, سه‌شنبه

آتش رزمایش یک ماهه ناتو نزدیک مرز روسیه


زنگ های خطر جنگ در مرز های اروپایی روسیه


رزمایش بین المللی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در منطقه بالتیک نزدیک مرزهای روسیه آغاز شد.

به گزارش ایرنا، رزمایش ناتو با عنوان «سپر بهاری-2017» روز دوشنبه در کشور استونی هم مرز روسیه در منطقه دریایی بالتیک آغاز شد که در آن 9 هزار نظامی شرکت دارند.
خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از گزارش ستاد ارتش استونی نوشت: در این رزمایش 2300 نیروی خارجی از 13 کشور عضو ناتو شرکت دارند و بقیه نیروها نیز استونیایی هستند.
رزمایش در مناطق شمال شرقی استونی نزدیک مرز روسیه جریان دارد که تا 26 ماه می  ادامه خواهد داشت. 
آمریکا، انگلیس، فرانسه، لهستان و آلمان بیشتر از بقیه کشورها به رزمایش بین المللی ناتو در استونی نیرو اعزام کرده اند.
تانک های آمریکایی آبرامز، انگلیسی چلنجر2 و لکلرس فرانسوی در این رزمایش نظامی شرکت دارند و عملیات زمینی و تاکتیک های جنگی علیه دشمن فرضی را اجرا می کنند. 
از سوی دیگر، برای نخستین بار در تاریخ حیات شوروی تا فروپاشی سال 1991 و روسیه نو تاکنون، تانک های آمریکایی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ۷۰۰ کیلومتری مسکو مستقر شدند. 
16 فروردین ماه خبرنگار نظامی راشا تودی در این باره نوشت که تانک ها و دیگر جنگ افزارهای زرهی و همچنین سربازان آمریکایی در کشور بالتیکی استونی هم مرز روسیه و در فاصله ۷۰۰ کیلومتری مسکو مستقر شده اند. 
براساس اطلاعاتی که پایگاه رادیو روسی اسپوتنیک منتشر کرد، این اقدام در برگیرنده اعزام گردان هنگ ۶۹ ارتش آمریکا شامل ۵۰ واحد زرهی از جمله چهار تانک. ام. ۱ آبرامس و ۱۵ فروند بی ام پی برادلی است. 
به گزارش ایرنا، ادامه این سیاست در دوره دولت ترامپ در حقیقت پیروی از رویکردهای ضدروسی دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا است که لهستان و رومانی در شرق اروپا را به عنوان پایگاه استقرار سامانه موشکی انتخاب کرد. 
انتظار می رفت با روی کارآمدن ترامپ، بدترین تقابل سیاسی و نظامی بین روسیه با غرب به ویژه آمریکا متوقف یا حداقل بیشتر نشود، ولی شرایط کنونی چنین افقی را نشان نمی دهد. 
تقویت حضور نظامی و رزمایش های ناتو نزدیک روسیه که در چارچوب سیاست های ضدروسی اوباما تقریبا همیشگی شده است، نگرانی مقام های روس را برانگیخته است.
افزون بر استونی، حضور موقت یا همیشگی ناتو و آمریکا در شرق اروپا و نزدیک مرزهای روسیه از جمله لیتوانی، استونی، مولداوی و گرجستان چهار جمهوری دیگر شوروی سابق و همچنین دریای سیاه سبب هشدارهای مکرر روسیه شده است. 
روسیه خواستار توقف راهبرد توسعه نفوذ نظامی غرب در مجاورت مرزهای خود شده و اعلام کرده است از توانمندی های دفاعی برای نشان دادن واکنش لازم بهره خواهد گرفت، ولی ناتو و آمریکا همچنان به این اقدام ها ادامه می دهند.