-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۲۱, پنجشنبه

پروژه حکمتیار «چک سفید» غیرقابل انقضا نیست.

نشانه های معاملۀ دوسر در سوریه و افغانستان منابع خبری رسمی جهان گزارش کرده اند که وزیر امور خارجه روسیه با ترمپ و رکس تیلرسون درکاخ سفید، مذاکرات «سازنده» داشته است. ترمپ بر «مهار» ایران تاکید داشته است. روسیه و ایران که ناتو امریکا را در محور سوریه «مهار» کرده اند، خواستار یک معامله به صرفه با غرب اند و اکنون از ایجاد «مناطق امن» سخن می گویند که شرایط برای یک تقسیمات منافع جهانی فراهم شود.
اگر پروسه به بن بست نخورد، معامله از نوع  سوریه ، هرچند گذرا وتابع زمان، خود به خود در افغانستان ( گستره جبهه جنوب علیه روسیه و آسیای میانه) نیز جامه عمل می پوشد. 
ترامپ گفت: "ما دیدار خیلی خیلی خوبی داشتیم. ما کشتار و مرگ (در سوریه) را متوقف خواهیم کرد." 
معلوم است که بین لاوروف و ترمپ، پیشنهاداتی ردوبدل شده است که دو طرف جنگ نمی توانند با چشم پوشی از آن ها، به جنگ پرخرج و بی حاصل اصرار بورزند.
توقف کشتار در سوریه تا این دم، در مقیاس یک فرضیۀ مأموران ارشد سیاسی است. شکست امریکا و ناتو از محور سوریه حادث شده و تغییر کلیدی نیز الزاماً از همان بستر برخیزد. تحرکات مشترک ترکیه، پاکستان، عربستان وامریکا به هدف قایم کردن سلطه سیاسی یک دست درکابل شتاب گرفته و تبدیل وضع الجیش «شمال» به رهبری گلبدین حکمتیار به منظور فشار علیه روسیه، تغییرمعادله در کشمکش سوریه به نفع غرب و چرخیدن به سوی مناطق سنی نشین ایران ( به ویژه درآستانه انتخابات ایران) در دست اجرا است. معامله در محور سوریه، روند فراز آیی حکمتیار بر اریکه سیاسی و نظامی را می تواند از نفس بیاندازد و ( تا نیاز به فوریت چنین پروژه ای در آینده) حتی به الغای آن منتهی شود. 
گزارش های مقرون به ثقه می رسانند که جواد ظریف به حکومت کابل در مورد هرگونه تحرکات فرقه ای علیه شیعیان و امنیت ایران با جدیت هشدار داده است. مذاکرات بین امریکا ونماینده گان ایرانی به گونه سری درجریان است. تجربه حمله امریکا به افغانستان آشکار ساخت که بدون موافقت ایران و روسیه، پای اردوی امریکا به خاک افغانستان نمی رسید. حالا همان قاعده اطلاعاتی وعملیاتی بر منطقه مسلط است.