-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ خرداد ۳۱, چهارشنبه

از دل جنگ سوریه استقلال کردها بیرون خواهد آمد؟

صالح مسلم (دبیر حزب اتحاد دمکراتیک- سوریه): "رابطه ای با ایران نداریم. مواضع ایران در مورد حقوق و مشکل کردها فرق زیادی با مواضع دولت سوریه ندارد. ایران بدنبال  پیروزی هایی که کردها در سوریه کسب کردند از افتادن در موضع یکسان با دولت سوریه واهمه دارد.تدوین و ترجمه بهزاد دولت آبادی

بر اساس خبر مندرج در "آرنا نیوز"، صالح مسلم (دبیر حزب اتحاد دمکراتیک- سوریه) در مصاحبه ای با سایت خبری سعودی "ریاض"  مدعی شد که حکومت ایران در تلاش ضربه به کردهای سوریه می باشد. وی اخبار مندرج در مطبوعات ترکیه و قطر مبنی حمایت دولت سوریه از حزب اتحاد دمکراتیک را نادرست خواند. وی ضمن اشاره به دستگیری همسرش "عایشه افندی" و اغلب اعضای حزب توسط دولت سوریه، درگیری های بین کردها و رژیم سوریه را نیز "تلخ و طولانی" خواند. وی با اشاره به حمایت حزبش از انقلاب سوریه مدعی شد هرچند حزب ما مدافع مردم سوریه است ولی هرگز از دولت و همچنین از مخالفان سوری پشتیبانی نمی کند. وی با اشاره به ایران اظهار داشت:

 "رابطه ای با ایران نداریم. مواضع ایران در مورد حقوق و مشکل کردها فرق زیادی با مواضع دولت سوریه ندارد. ایران بدنبال  پیروزی هایی که کردها در سوریه کسب کردند از افتادن در موضع یکسان با دولت سوریه واهمه دارد. وی با اشاره به اتحاد سه کشور ایران- قطر- ترکیه آن را اتحادی جهت ضربه به کردها ارزیابی کرد و چنین ادامه داد: "این اتحاد خانه و کاشانه مان را استیلا کرد و از سال 2012 تا کنون باعث کشته شدن تعداد زیادی شد. این اتحاد با پیشبردن سیاست نسل کشی موجودیت ما را انکار می کند. به این سبب سال ها است که رنج کشیدیم و استقامت کردیم." دبیر حزب اتحاد دمکراتیک با اشاره به نقش ترکیه در رهبری این همکاری، قطر را به تامین مالی در ضربه به کردهای سوریه معرفی نمود و ادامه داد:

 "این اتحاد و همکاری برای تمامی منطقه خاورمیانه خطرناک است." وی با اشاره به "نیروهای دمکراتیک سوریه" که تحت حمایت ایالات متحده هستند مدعی شد در مناطق تحت کنترل نیروهای دمکراتیک سوریه هیچ جریان وابسته به اخوان المسلمین وجود ندارد. صالح مسلم در ادامه اظهار داشت: "بر اساس قوانینمان، تمامی جریانات و احزاب سیاسی مجبور به کسب اجازه از مجلس دمکراتیک مردم خویش هستند و بسته به تصمیم و خواست ساکنین رقه است." صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دمکراتیک-سوریه، در پایان بر روابط خوب بین عشائر عرب  و کردهای شمال سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: 

"  امیدوارم عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزۀ خلیج (فارس) در جهت ایجاد پیوند برادری  بین خلق ها و جوامع متفاوت تلاش کنند."
بدنبال این مصاحبه و در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر دیداری بین کشورهای عربی حوزۀ خلیج فارس و حزب اتحاد دمکراتیک در شمال عراق  که گویا بر علیه ایران و سوریه و با وساطت ایالات متحده و پیشگامی عربستان سعودی بوده، "خریب حوسو" سخنگوی حزب اتحاد دمکراتیک در سلیمانیه در مصاحبه ای با اسپوتنیک چنین دیداری را منکر و اخبار مربوطه را تکذیب کرد. اخیرا شبکۀ تلویزیونی "ان. آر. تی. تی وی" که در شهر سلیمانیه واقع در بخش کرد نشین شمال عراق فعالیت می کند مدعی شد که نمایندگان پنج کشور آمریکا، انگلستان، عربستان سعودی، اردن و امارات متحدۀ عربی با هیئتی به رهبری صالح مسلم دیدار و گفتگو کرده اند. این شبکۀ تلویزیونی ادعا کرده که گویا در این دیدار بین نمایندگان کشورهای فوق الذکر و صالح مسلم (و یگان های مدافع خلق تحت رهبری اش)  بر سر جلوگیری و ممانعت از حرکت نیروهای "حشد شعبی" در محور - سوریه -عراق- اردن به توافق رسیده اند. "خریب هوسو"، سخنگوی حزب اتحاد دمکراتیک (خلق کرد سوریه) ضمن تکذیب این خبر اظهار داشت که هیچ دیدار و گفتگوی  نزدیک  در این خصوص صورت نگرفته. 

این سخنگوی حزب اتحاد دمکراتیک در مقابل سوالی مبنی بر آغاز روابط نزدیک بین حزب و عربستان سعودی در جواب اظهار داشت: " بین ما، یعنی حزب اتحاد دمکراتیک و عربستان سعودی هیچ چیزی مبنی بر نزدیکیمان وجود ندارد. ما شش سال است که در انقلاب سوریه نقش داریم. ما یک حزب هستیم و درهای حزبمان به روی همه باز است. هم راهمان معلوم است و هم راه انقلاب "روژوا". در هایمان به روی هر نیرویی که با ما و مدافع و حامی آرمان روژوا می باشد باز است."
("روژوا" نام کردستان غربی می باشد.)