-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ خرداد ۲۰, شنبه

ایران چه گونه هم بازی گلف ترمپ را استخدام کرد؟

جریان قطر از کجا اغاز شد؟
عربستان چه گونه شکست خورد؟

دکترمحمدشفیعی کارشناس مسائل خاورمیانهجریان از این جا اغاز میشود که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در اپیک بر بازگشت ایران به سهم چهارملیون بشکه ای از بازار نفت پافشاری می کند و اپک با اکثریت ارا حق را به ایران میدهد. عربستان سعودی که در دوران تحریم نفتی با افزایش سه ملیون بشکه ای جای خالی نفت ایران را پر کرده بود حال با تصمیم قاطع اپیک مجبور است تا از تولید نفت خود در قبال افزایش تولید ایران بکاهد. این امر به مذاق سعودی ها که حالا با کسری بودجه مواجه هستند خوش نمی آید.

عربستان سعودی تصمیم می گیرد تا با دعوت از ترامپ و رایزنی با وی او را متقاعد کنند تا علیه ایران بیانیه شدید الحنی صادر و ایران را تهدید به حمله نظامی قریب الوقوع کند تا به این ترتیب ریسک سرمایه گذاری شرکت های خارجی در صنایع نفت ایران افزایش یافته و ایران قادر به افزایش تولید نباشد.

خبرهای ضعیفی در این رابطه به دستگاه اطلاعات ایران می رسد. ایران برای اطمینان از این برنامه و جزئیات آن، فائزه هاشمی را درست یک ماه پس از مرگ پدر به بهانه درمان مادر راهی انگلستان می کند. دختر هاشمی در حومه ولز با دوست خانوادگیشان یعنی بیوه انگلیسی ملک عبدالله ملاقات و از طریق شاهزاده ناراضی سعودی فواد عبدالله در جریان جزئیات طرح سعودی قرار می گیرد.

دستگاه خارجه ایران دست به کار شده و قرار میشود عمان، کویت و قطر به عنوان میانجی مواضع عربستان را تعدیل کنند. در این جا نقش قطر بیشتر می شود؛ چون قرار می شود قطری ها از روابطشان با امریکا استفاده کرده و دستگاه دیپلماسی امریکا را از این توطئه منصرف کند.
از طرفی، ظریف با میلیاردر ایرانی تبار اماراتی حسین علی سجوانی از طریق دوست دیرینش اصفی تماس میگیرد.
سجوانی از یک پدر عراقی و مادر میبدی در نجف متولد میشود.در سال 54 پس از درگیری میان ایران و عراق صدام دستور اخراج ایرانی تبارها را میدهد و سجوانی و مادرش به ایران مهاجرت و سپس به کویت میرود. پس از اشغال کویت سجوانی به دبی پناهنده می شود. سجوانی شیعه دوازده امامی بوده و با مقامات ایران روابط خوبی دارد و از طرفی این آقای سجوانی شریک تجاری ترامپ در ساخت ویلاهای لوکس می باشد.

روابط سجوانی به قدری با ترامپ نزدیک است که همبازی گلف وی می باشد.
قرار می شود سجوانی از رابطه خود با ترامپ برای تعدیل مواضع وی استفاده کند.
از طرفی قطر پا را از یک میانجی فراتر گذاشته و به دفاع از ایران در مقابل سعودی ها می پردازد و از طرفی به سفیر امریکا پیام میدهد که در صورت تهدید نظامی امریکا، قطر حاضر به همکاری نیست و امریکا باید نیروهای خود در قطر را تعدیل کند.
بعد از مراسم رقص شمشیر که قرار بود ترامپ بیانیه شدیدالحن سعودی ها علیه ایران را قرائت کند؛ ولی ترامپ به توصیه دستگاه دیپلماسی خود فقط به وضعیت دموکراسی و حقوق بشر در ایران گیر میدهد و میگذرد.
عربستان که شکست خود را آن هم بعد از پرداخت رشوه 350 ملیاردی به ترامپ از چشم قطر میبیند وارد عمل شده و پس از رایزنی با مصر و امارات نسخه قطر را می پیچد.
عربستان مثل ماری که زخم کاری از ظریف ما خورده به دنبال انتقام کور است.