-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ تیر ۴, یکشنبه

آیا شما هم نشانی «زن آباد» را می دانید؟

آیا منظور این گزارش همان «خانه امن» است؟


به گزارش یورونیوز، بررسی وضعیت این زنان در برخی از کشورهای دنیا از جمله در یکی از فقیرترین، سنتی‌ترین و مردسالارترین کشورهای دنیا یعنی افغانستان اهمیت و معنا پیدا می کند.

ساختار سنتی و مردسالاری جامعه افغانستان زندگی زنان بیوه را بیش از سایر زنان این کشور با دشواری و پیچیدگی عجین می کند.

«زن آباد» نام مکانی است در حومه کابل که زنان بیوه افغانی از دهه نود میلادی و برای رهایی از نگاه بیمارگونه اجتماع و محفاظت از خود در آن دور هم آمده‌اند.

در آن زمان زنان بیوه در زمینهای بایر این منطقه با دستان خود سرپناهی ساختند و تا به امروز به صورت گروهی با یکدیگر زندگی می کنند. کلاس‌های سوادآموزی نیز در این مکان برپا شده است.

اجتماع این زنان در حومه کابل امری کاملا استثنایی و نادر محسوب می شود در نزدیکی پایتخت کشوری که در آن زنان پیش از ازدواج به نوعی ملک پدر به شمار می روند. زنان بیوه در افغانستان اغلب قربانی خشونت، طرد از خانواده و یا ازدواج اجباری هستند.

سالیان طولانی جنگ در افغانستان بر شمار زنان بیوۀ این کشور افزوده است. سازمان ملل متحد شمار زنان بیوه افغانستان ۲.۵ میلیون نفر برآورد می کند.
آمار و ارقام مربوط به زنان بیوه در دنیا

آمارها و تحقیقات شمار زنان بیوه در دنیا را ۲۵۸.۵ میلیون نفر برآورد می کند. از این تعداد حدود ۳۸ میلیون نفر آنان در فقر مطلق بسر می برند.

بر اساس همین تحقیقات، بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی عواملی همچون جنگ و بیماری ۹ درصد بر تعداد زنان بیوۀ جهان افزوده است. بیشترین آمار افزایش در خاورمیانه و آفریقای شمالی بوده است.

هند با ۴۶ میلیون نفر زن بیوه بیشترین شمار زنان بیوه در دنیا را دارد. پس از هند، چین در ردیف دوم قرار دارد. تعداد زنان بیوه چینی بیش از ۴۴.۵ میلیون نفر است.