-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ تیر ۹, جمعه

ائتلاف سه حاجی درمُلک اتاترک

این ائتلاف یک خریطه خون وصل شده با یک بم ساعتی است.     ائتلاف سیاسی در 25 سال پسین، اسم مستعار یک بازی کوتاه مدت غیرآرمانی به هدف جان به سلامت بردن از ضربه پای فیل حادثه بوده است. وقتی گلیم خطر تصفیه حساب سیاسی علی العجاله برچیده شده، دیگر ائتلافی وجود نداشته است. هیچ تعریف دیگری برای این چنین ائتلاف ها نمی توان اختراع کرد.

 سیاستگران میلیونر پس از جنگ، بعد از طواف چند دوره ای کعبه و کربلا، به خیاطان تردستی نیز ماننده گشته اند. درسه ائتلاف پیاپی شکسته شده در پانزده سال اخیر، این سه  حاجی سیاستگر ضدطالب- داعش، اضلاع کلیدی بوده اند و اینک نباید گمان بُرد که لباس بادوام تر «ائتلاف برای نجات افغانستان» را خود به اندام ناساز احوال جاری بریده و دوخته باشند.

جمیعت اسلامی، جنبش ملی- اسلامی و حزب وحدت (شاخه محقق) مثل دیگر ارکان سیاسی و طایفه ای این جامعه، هماره زمانی به همدیگر آغوش وا می کنند که فاصله شان از دهان دیو سرنوشت، کمتر از یک قدم است. این ائتلاف ساخته شده از تخته پاره های همان ائتلاف های گذشته است که عمرشان از سه ماه تا یک سال بوده است. اگر هیچ کسی رابراین امر شاهد نگیریم، ضیاء مسعود شاهد متحدالمال این ائتلاف هاست. گویا «دعای پیر» است؛ هرگاه گلبدین «حکمتیار» پایش به پایتخت رسیده؛ بحران و فروپاشی فراز آمده و هرگاه ضیأ مسعود ضلع یک«ائتلاف سیاسی» اعلام شده، عمر مفید ائتلاف سخت «مستعجل» افتاده است.

از کرامات ائتلاف جدید الولد سه «الحاج» سیاسی، این است که هرسه از بازوان برحال تیم حاکم به رهبری غنی- اتمر اند و هیچ گاه انفصال از کرسی و درگاه رسمی را قربانی خواست سراسری برای «تغییر» حقیقی ودایمی در کشور نکرده اند؛ چنان که حالا از مطالبه برکناری حنیف «اتمر» سرقافله ائتلاف با طالبان و کمپنی انتحاری، «پتو پیچ» گذشته اند.
تیم ارگ، تا زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه به این ها چند قرص مسکن تجویز و به خواب نمایی مبتلا خواهد کرد. همای جادویی یک فرصت تازه برشانه اتمرخان فرود آمد تا در پیچاندن طومار زنده گی این سه حاجی،  اشتباه گذشته را مرتکب نشود.
این ائتلاف یک خریطه خون وصل شده با یک بم ساعتی است.