-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ تیر ۲۹, پنجشنبه

ترمپ: کاسه صبرما در افغانستان لبریز شده است

تومور پاکستان درمغز استراتیژی سازان کاخ سفید

واشنگتن پست به نقل از مقامات کاخ سفید: ضربات باید برطالبان افزایش یابد تا رفتار شان تغییر کند.
به گزارش روزنامه واشنگتن پست، تمرکز جلسه جنرالان ارشد امریکایی با ترمپ در کاخ سفید، بر میزان نیروهای آمریکایی در افغانستان نه، بلکه رویکرد گسترده تر آمریکا در منطقه و استراتژی آن کشور در مورد پاکستان که برای طالبان درخاکش پناه گاه هایی فراهم کرده، مورد بررسی قرار گرفت. مشاور امنیت ملی H.R. McMaster و فرماندهان ایالات متحده در افغانستان  نسبت به پاکستان به خاطر تأمین مجدد روابط با طالبان از خود اهمال بیشتری نشان داده اند.

اما مقامات ارشد در پنتاگون و وزارت امور خارجه نسبت به این مسأله که بعید است پاکستان رفتار خود را در برابر فشار ها تغییر بدهد و این مسأله به بی ثباتی بیشتر منطقه منجر خواهد شد، شک و تردید از خود نشان داده اند. درحال حاضر مقامات بلندپایۀ ایالات متحده درین مورد بحث می کنند که  آیا با طالبان مذاکرات صلح را آغاز کنند یا آن که منتظر تحرکاتی درمیدان جنگ باشند که پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا درافغانستان به کار گرفته خواهد شد. یک نماینده پیشین ایالات متحده گفته است: "دیدگاه مکمستر این است که شما نباید با طالبان درحالتی وارد مذاکره شوید که قدرت آنان درحال افزایش است ."

اما به احتمال زیاد، استراتژی جنگی آمریکا و افغانستان که اکنون به هدف شکست دادن طالبان براساس برنامه چهار ساله استوار شده، تا مراحل بعدی با نتایج چشمگیری همراه نخواهد بود. ترمپ در اوایل این هفته، دردیدار با شمار از نظامیان جنگ افغانستان ابراز داشت که جنگ افغانستان کاسه صبر وی را لبریز کرده است. 

ترمپ به خبرنگاران اظهار داشت که "این طولانی ترین جنگ ما است. ما سال های درازی نزدیک به هفده سال در آنجا بوده ایم  و مایل هستم این مسأله را بدانم که ما چرا ما برای 17 سال آنجا بوده ایم، چه گونه این اتفاق ها می افتند." یکی از چالش هایی که ترمپ با آن مواجه است این است که  گزینه جدیدی که هزینه اش کمتر باشد، در دسترس وی قرار ندارد.
ظرف ماه های اخیر، ترمپ از نظر قوانین حاکم درامریکا اجازه ندارد تا ضربات هوایی علیه طالبان را افزایش بدهد. سطح حملات از سال 2012 که صد هزار سرباز امریکایی درافغانستان حضورداشتند افزایش نیافته است. مایکل هونلون عضو ارشد موسسه بروکینگ می گوید: درین که استراتیژی جدید امریکا به طور چشمگیری درین زمینه بهبود یافته است تردیدی ندارم. "شما می توانید فشار برپاکستان را سخت تر کنید تا نشان دهید که که تعهد ما برای حضور درافغانستان طولانی است مگر من کدام دگرگونی چشمگیری را درین مأموریت انتظار ندارم.