-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ تیر ۲۲, پنجشنبه

طرح خنده آور دکترعبدالله در برابر دکترغنی

دکترغنی اخیراً شرکای رقیب خود را به طرح پروژه های عمرانی و توسعه ای فراخواند. اینک دکترعبدالله طرحی داد که غنی را از میدان به در خواهند کرد. 


رئیس اجرایی دولت افغانستان اعلام کرد که مدارس دینی پاکستان از جوانان افغان سوءاستفاده می‌کنند بنابراین برای حل این مشکلات باید شاخه‌ای از مدرسه دیوبند هند در کابل فعال شود.
به نقل خبرگزاری تسنیم، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان درباره مشکلات مدارس دینی در افغانستان تاکید کرد که مدارس دینی در این کشور مشکلات بسیاری دارد و از جوانان افغان که برای تحصیل به مدارس دینی در پاکستان می‌روند سوء استفاده می‌شود.
وی افزود: برای مقابله با این مشکلات، لازم است تا شاخه‌ای مدارس دیوبند هند در افغانستان ایجاد شود تا جوانان افغان برای فرا گرفتن دروس دینی نیازی برای رفتن به مدارس پاکستانی نداشته باشند.
عبدالله تاکید کرد آنهایی که در داخل و یا خارج از افغانستان از مدارس دینی دانش‌آموخته شده باشند در اخذ مدارک تحصیلی معادل با مشکلات فراوانی مواجه‌اند. وی از تعدد مراجع و عدم اداره مدارس دینی از مشکلات اساسی در این زمینه یاد کرد.
رئیس اجرایی دولت افغانستان کرد باید یک کمیسیون مشترک با حضور مسئولان وزارت‌های دارایی و اقتصاد، دادگستری، تحصیلات عالی، شواری علمای افغانستان، معاونت شورای امنیت ملی و خطبای مساجد به ریاست وزارت آموزش و پرورش ایجاد شود تا این کمیسیون به مشکلات مدارس دینی افغانستان رسیدگی کند.
مدارس دینی در پاکستان به ترویج عقاید افراطی متهم هستند و از کشورهایی مانند عربستان و سایر کشورهای عربی حمایت مالی می‌شوند و هماهنگ با سازمان‌های اطلاعاتی این کشورها جوانان افغان را برای جنگ در افغانستان تشویق می‌کنند.
از سوی دیگر، کشورهای عربی با استفاده از خلأ مدارس بزرگ و سازمان‌یافته دینی در افغانستان تلاش دارند تا بزرگترین مدارس دینی در این کشور را به منظور ترویج افکار وهابیت و سلفیت در افغانستان ایجاد کنند.