-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مرداد ۵, پنجشنبه

شطرنج بازی واشنگتن پست با ذهن «تحت مدیریت» امریکاییان

"اگر امریکا افغانستان را کاملاً ترک کند، چی‎خواهد شد؟"روزنامه واشنگتن پست نیز در شماره اخیرش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده تحت عنوان: "اگر امریکا افغانستان را کاملاً ترک کند، چی‎خواهد شد؟"

به نوشته مقاله، به نظر می‎رسد طولانی ترین جنگ امریکا به پایان اش نزدیک نیست.

شانزده سال ازین جنگ گذشته‎است، ۲۴۰۰ سرباز امریکایی کشته شده‎اند، هفتصد میلیارد دالر مصرف شده و هنوز هم عبارت پیرورزی کمرنگ و حتی بیرنگ است.

هدف امریکا از عبارت پیروزی به عبارت شکست نخوردن تبدیل شده‎است.

به نوشته روزنامه محو داعش در مناطق کوهستانی شرق این کشور دشوار است و محبوبیت این جنگ در امریکا هم کاهش یافته‎است و تلفات ملکی و غیر ملکی در افغانستان هم بی سابقه است.

روزنامه از چندین مشکل دیگر جاری در افغانستان یاد کرده می‎نویسد، قدرت‎های منطقوی مانند ایران، پاکستان و روسیه منافع ستراتیژیک خود را در افغانستان به پیش می‎برند، اغلباً به بهای اهداف امریکا.

با در نظرداشت این همه مشکلات به نوشتهء واشگتن پوست، سوالی در ذهن شماری زیاد از امریکایی‎ها خطور می‎کند و آن این‎که چرا حکومت امریکا هنوزهم در افغانستان دخیل است.

به همین هدف خبرنگار واشنگتن پست در کابل از کارشناس افغان گرفته، تا تکسی ران افغان و از سخنگوی طالبان گرفته تا مقامات افغان و بین المللی پرسیده‎است که، اگر امریکا افغانستان را ترک کند، چی خواهد شد؟؟؟

ویلیم سالوین سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته‎است اگر چنین شود، خلا ایجاد خواهد شد که حدود ۲۰ سازمان تررویستی موجود در سرحد میان افغانستان و پاکستان از آن بهره خواهند برد، این کشور را بی ثبات تر ساخته و تهدید جدی را برای حکومت افغانستان ایجاد خواهند کرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته‎است، چنین کار به فایده امریکایی‎ها و افغان‎ها بوده و از خونریزی‎های بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

احمد شاه ۵۷ ساله یک تکسی ران افغان گفته‎است، اگر ترمپ تصمیم بگیرد افغانستان را در میدان خدا و راستی بگذارد، کشورش بار دیگر به میدان جنگ‎های قومی مبدل خواهد شد که تارهای اصلی آن، در دست قدرت‎های منطقه خواهد بود.