-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مرداد ۱۰, سه‌شنبه

کاخ سفید درآستانه تصامیم خطرناک درباره افغانستان

نخستین مقام آمریکایی که درمباحث حضور داشته گفت است که : این یک تغییر کاملا تکان دهنده است.

از نیمه شب گذشته به وقت کابل تا کنون، بحران تصمیم گیری سران کاخ سفید در باره این که آیا به افغانستان سربازان تازه دم اعزام شود یا امور «حفظ» جنگ را به کمپنی های خصوصی واگذار کنند،‌ شدت گرفته و دو دسته گی میان ارکان قدرت درشت تر به چشم می زند.
جان مکین محافظه کارمعروف و رییس کمیته قوای مسلح درمجلس سنای امریکا گفته است که اگر ترمپ استراتیژی خود در رابطه به سرنوشت جنگ افغانستان ارایه ندهد، وی استراتیژی خودش را درچهارچوب یک طرح اصلاحی به شورای امنیت ملی پیشکش خواهد کرد. پایگاه خبری آرمی تایمز نوشته است که به نظرمی آید تلاش پنتاگون برای دریافت پیشنهاد از جانب ترمپ جهت افزایش تعداد سربازان درافغانستان با با مشکلاتی مواجه شده است.

مقامات ارشد نظامی گفته اند که کاخ سفید تازه این پرسش را مطرح کرده است که چرا باید نیروهای نظامی امریکا درافغانستان باقی بمانند. مقامات ارشد دفاعی به سران پنتاگون گفته اند که به جای نیروهای اضافی به تعداد 4،000، آن ها باید این مساله را به به کاخ سفید ثابت کنند که چرا نیروهای امریکا درافغانستان باقی بمانند.  درین حال وال استریت ژورنال گزارش داد که کاخ سفید درنظر دارد که قوای نظامی تحت فرمان کمپنی های خصوصی را جایگزین اردوی منظم امریکا در افغانستان بسازد.

به گواهی نشریه آرمی تایمز، مقامات واشنگتن با تایید خبر وال ستریت ژورنال گفته اند که برنامه خروج از افغانستان بخشی از طرحی موسوم به جنوب آسیا است که بحث افغانستان در آن تشریح شده است. نخستین مقام آمریکایی که درمباحث حضور داشته گفت است که : این یک تغییر کاملا تکان دهنده است.

دومین مقام ارشد دفاعی امریکا نیز درین رابطه وضاحت داده و گفته است که تاخیر دراعلام استراتیژی ترمپ در باره افغانستان برخاسته از نا امیدی سران کاخ سفید است. به حواله ملیتاری دات کام،‌ جنرال دانفورد لوی درستیز امریکا گفته است که طرح استراتیژی جمیز ماتیس برای افغانستان از سوی کاخ سفید معطل قرار داده شده است. دانفورد در 23 جولای در مجمع امنیت آسپن در کلرادو گفت: "تا زمانی که رییس جمهور در رابطه به چهارچوب استراتیژی ما در باره افغانستان تصمیم نگیرد، ما به افزایش قوا درآن کشور اقدام نخواهیم کرد.