-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مرداد ۱۳, جمعه

روزنامه دیلی سیگنال: این جنگ «جنگ خود افغانستان» است

اشاره: ناظران و رهبران نظامی و سیاسی امریکا درگرفتن تصمیم درباره افغانستان مبتلا به خلاء تصمیم گیری شده اند.
روزنامه دیلی سیگنال نوشته است: ترمپ درتصمیم گیری درباره افغانستان که چه کاری انجام دهد با مشخص کردن هدف اصلی امریکا افغانستان را در موقعیتی برساند که خود امور امنیت داخلی خود را مدیریت کند، نه چیزی کمتر با بیشتر.

روزنامه می گوید که این جنگ «جنگ خود افغانستان» است. کار ما درآن جا جنگیدن نیست، وظیفه ما کمک به آن هاست تا به پیروزی برسند. ما نباید اجازه دهیم طالبان به قدرت کامل در افغانستان دست پیدا کنند. ما در وهله اول برای از بین بردن بن دلادن به افغانستان رفتیم. اگر امریکا وارد عمل شود به احتمال زیاد قادر به عقب راندن طالبان است. برای این کشور بهتر است که طالبان از قدرت بیشتر محروم باشند.

با خروج از افغانستان فاجعه دهه نود دو باره تکرار خواهد شد و این به معنی آن است که خون و سرمایه امریکایی ها هیچ ارزشی نداشت. امکان دارد ما به همان اوضاعی برگردیم که اسباب مداخله ما را سبب شد اما حالا نتوانسته ایم از حوادث سال های ۱۹۹۰ درس بگیریم. 
جیم فیلیپس کارشناس خاورمیانه یک سال قبل از حوادث ۹/۱۱ درامریکا در جولای ۲۰۰۰ در مقاله ای در مورد خطرات ناشی از افغانستان با عنوان: "نادیده گرفتن تروریسم در زمین صفر: چرا یک سیاست جدید ایالات متحده برای افغانستان مورد نیاز است" نوشته بود: 
چشم پوشی واشنگتن از مشکلات مبهم در افغانستان، طالبان را به عامل مسلط و مصدر تروریسم، بلوا و تریاک تبدیل کرده است. امریکا درنتیجه روی گردانی از منطقه نفوذ خود را از بین برد و به چند گزینه ای دیگر از جمله با کوبیدن اردوگاه های آموزشی اسامه بن دلادن زمینه حملات تروریستی را فراهم کرد. این چنین رویکرد محکوم به شکست است. 
فیلیپس همان زمان هشدار داده بود که ما روزی ما تاوان بی پروایی های خود را خواهیم پرداخت. ما تا سال ۲۰۰۱ زمان زیادی را از دست دادیم. اگر درس سپتامبر را از یاد ببریم، از آن پس هیچ کسی جز خود ما قابل سرزنش نخواهد بود. مأموریت ما در افغانستان "ملت سازی نیست"، دفاع از خود است. درحال حاضر زمان تکرار اشتباهات گذشته است.