-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مرداد ۱۵, یکشنبه

نیویورک‌تایمز: همکاری نظامی ایران و طالبان در افغانستان

نیروهای هوایی امریکا به جای بمباران طالبان سرپل، طالبان مرتبط با ایران را به شدت بمباران کردند. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از منابع امنیتی افغانستان مدعی شد که ایران از طالبان در حملات این گروه به ارتش افغانستان حمایت نظامی می‌کند. افزایش حضور نظامی ایران در افغانستان همزمان است با تضعیف حضور نظامی ایالات متحده در این کشور.
نجیب‌الله امیری، یک افسر پلیس ۳۵ ساله برای نیویورک‌تایمز نقل کرده که چگونه صدها عضو مسلح طالبان اکتبر گذشته طی نیم‌ساعت از مرزهای ولایت فراه به کرانه غربی رود شهر فراه، مرکز این ولایت می‌رسند و در حمله‌ای برق‌آسا آنجا را به تصرف درمی‌آورند.
این حمله سرآغاز محاصره سه‌هفته‌ای شهر فراه در اکتبر گذشته بود. نیروهای هوایی ارتش آمریکا نهایتاً دستور پایان‌دادن به این محاصره را دریافت و نیروهای طالبان را بمباران می‌کنند. تنها پس از این بمباران است که نیروهای امنیتی دست‌های ایران را پس این حمله تشخیص می‌دهند.
در میان کشته‌شدگان بمباران نیروهای آمریکایی چهار کماندوی ایرانی نیز حضور داشتند.
نیویورک‌تایمز این حملات را از سوی دیگر کارزاری ایرانی برای پرکردن خلائی توصیف می‌کند که خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان ایجاد کرده.
ایران همواره اتهام دخالت در امور داخلی افغانستان یا حضور نظامی در آنجا را تکذیب کرده است.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز شاید به دلیل بهره‌برداری از منابع معدنی غنی افغانستان، حضور سربازان آمریکایی در این کشور را حفظ کند و حتی بر آنها بیفزاید.
مهم‌ترین بازیگران منطقه‌ای صحنه درگیری‌های افغانستان پاکستان و عربستان هستند. ایران نیز در حال تلاش برای تعمیق نفوذ خود است. پرده دیگری از رقابت منطقه‌ای با عربستان؟