-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مهر ۲, یکشنبه

آیا مسعود بارزانی با تصمیم خودش به جنگ چهار کشور می رود؟

مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق، در آستانه همه پرسی استقلال کردستان عراق، با اشاره به پیشنهادی که چند روز پیش به دولت و مجلس عراق کرده و خواهان عهدنامه ای شده بود در حد قبول استقلال کردستان، اعلام کرد که هیچکدام از پیشنهادهائی  که مطرح می شود نمی تواند جای رفراندوم را بگیرد. بنابراین، ما بعد از همه پرسی حاضریم گفتگو کنیم. تهدیدهای ترکیه و ایران را هم نمی پذیریم.
دولت ترکیه که لحظه به لحظه اخبار کردستان عراق را دنبال می کند، بلافاصله به این سخنان بارزانی واکنش نشان داد و نشست فوق العاده دولت و شورای امنیت ترکیه را تشکیل داد. پس از این نشست سخنگوی دولت ترکیه تاکید کرد که این نشست با همه پرسی کردستان عراق مخالفت کرد. وی اشاره به مناطق مورد اختلاف کرکوک و موصل کرد و گفت که ترکیه حتی با تاخیر همه پرسی نیز مخالف است و باید لغو آن اعلام شود. (اشاره او به اختلاف کرکوک و موصل، اشاره به دو معاهده مورد اختلاف لوزان و آنکارا است!)
ضمنا مهمترین خبر امروز (دیروز) نشست مجلس ترکیه و رای به تمدید یکسالۀ اجازه به نیروهای مسلح جهت حرکت برون مرزی است که از مجلس رای قاطع گرفت.