-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ شهریور ۲۴, جمعه

رئیس امنیت سابق تاجکستان اظهارات حکمتیار را رد کرد

سعیدمیر ظهوراوف: حکمتیار را من از تاجیکستان نراندم
 رادیو آزادی- میرزانبی خالقزادژنرال سعید میر ظهوراو، رئیس سابق کمیته امنیت ملی تاجیکستان درگفت وگو با رادیو آزادی ادّعای یکی از پیشوایان مخالفین افغانستان گلب‌الدّین حکمتیار را بی‌اساس خواند، که گفته است، ظهوراوف سبب شد، او سال 1996 مجبوری از تاجیکستان به ایران رود.
گلب‌الدّین حکمتیار 70- ساله در مصاحبة اختصاصی‌اش با تلویزیون ب-ب-سی گفت، که سال 1996 بعد از سقوط مزار شریف و تخار همراه برهان‌الدّین ربّانی به ولایت بدخشان و از آن جا به دوشنبه رفته بود.
وی گفته بود: “ما در سفارت افغانستان در دوشنبه بودیم. سفیر ایران با مسئولین دیگر بلندپایه، که در قضیة افغانستان نقش فعال داشتند، به نزد ما آمدند. آنها گفتند، مسئول امنیت ملّی تاجیکستان خواسته است، که حکمتیار باید فردا تاجیکستان را ترک کند”
حکمتیار در ادامه‌ گفت، جانب تاجیکستان حاضر نشد، که برایش چرخبال یا ماشین فراهم کند، تا او خود را به افغانستان برساند. وی افزود، “من فهمیدم، که هدف از چه قرار است. آنها می‌خواستند، من به ایران روم و یک زندانی سیاسی باشم. تلاش کردیم به جای دیگر برویم، نشد. برگشت به افغانستان هم دشوار بود. بالاخره مجبور شدیم به ایران رویم. من در ایران زندانی سیاسی بودم، نه مهاجر و نه پناهنده سیاسی.”
 سعید میر ظهوراوف که در سالهای 1992 - 1996 رئیس کمیته دولتی امنیت ملّی بود درین رابطه گفت: حکمتیار بعد گذاشتن افغانستان به دست طالبان به تاجیکستان آمده و یک مدّت کوتاه در دوشنبه بود. وی تأکید کرد که در این مدّت با حکمتیار دیدار و گفتگو نداشت و خروج او از کشور را نیز طلب نکرده است.
ظهور اوف گفت که دیدار اوّلین و آخرین او با گلب‌الدّین حکمتیار خیلی پیشتر از این حادثه‌ها، در سال های 1993- م در کناره‌های کابل صورت گرفت. این یک سال بعد از شروع جنگ داخلی در تاجیکستان بود.
 او گفت که وی جمع هیئت بلندپایه تاجیکستان به رهبری امامعلی رحمان به افغانستان سفر کرده بود. “در آن هیئت مشاور دولتی پرزیدنت کریم یولداشیف، ایرکین رحمت‌الله‌اف، مسئول آجانسی خاور زین‌الدّین نصرالدین‌اف، معاونان سروزیر تاجیکستان و دیگران شامل بودند. ما در محله چاراسیاب افغانستان، در 25-کیلومتری کابل با حکمتیار، که سروزیر افغانستان بود و با برهان‌الدّین ربّانی در کابل می‌جنگید، بیشتر از دو ساعت ملاقات کردیم”
رئیس سابق کمیتة امنیت ملّی تاجیکستان افزود، “حکمتیار هیئت تاجیکستان را خیلی خوب قبول کرد. در این ملاقات ما مسأله فراری ها تاجیک در افغانستان و سرنوشت بعدی اتّحاد مخالفین مسلّح را بررسی کرده بودیم و دیگر من با او ملاقات نکردم ”.