-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ شهریور ۱۵, چهارشنبه

قصه یک داعشی که برای موساد کار می کرد

 منبع: الاهرام 
نویسنده: فاروق جویده  روزنامه‌نگار و روشنفکرمنتقد مصری

بنیامین افرایم با نام جعلی ابوحفص ملای یک مسجد درلیبیا بود.
یک داعشی که نام اصلی اش بنیامین افرایم بود درلیبیا امام جماعت مسجدی بود و ابو حفص نامیده می شد. پشت سر این امام جماعت هزاران نفر چه داعشی چه غیر داعشی نماز می خواندند در حالی که او مزدور موساد بود. او به طور قاچاقی به لیبی آمد و در اصل در یکی از شاخه های عربی وابسته به سازمان امنیتی موساد کار می کرد. ماموریت او در لیبی ترغیب لیبیایی ها به خرابکاری و تحریک آن ها به شورش بود، او توانست بیش از 200 داعشی را در این ماموریت فرماندهی کند. این مزدور توانست در میان داعش رخنه کند و با آنها به بنغازی منتقل شود و به این ترتیب موفق به نفوذ در صفوف مختلف جامعه لیبی شود تا آن جا که امام جماعت شود که ده ها نفر پشتش نماز بخوانند.
به نظر می رسد که موساد در لیبی از زمان های دور کار می کرده است. بنیامین افرایم اولین مزدوری نیست که به طور ناگهانی فاش می شود از عناصر موثر در داعش است. لیبی هم تنها کشوری نیست که موساد در آن فعالیت دارد. بعضی برآوردها حاکی از آن است که شمار مزدورهای موساد در لیبی بیش از دو هزار نفر است. شمار یهودیان لیبیایی ساکن در اسرائیل نیز 180 هزار نفر تخمین زده می شود.
قصه این جاسوسی که لیبیایی ها کشف کردند سوال های بسیاری را بر سر رابطه داعش با اسرائیل به وجود می آورد. در این جا این سوال مهم نیز مطرح می شود که داعشی که چند کشور عربی را ویران کرد و دامنه فعالیت های تروریستی اش به عراق و سوریه و مصر و یمن و لیبی رسید چرا یک خمپاره به طرف اسرائیل از مرزهای عربی چه سوریه چه لبنان چه سینا شلیک نکرد.
کشف این جاسوس که برای مسلمانان ماهیتش فاش شده است و نشان می دهد که باندهایی از تروریست ها را فرماندهی می کرده که در اراضی لیبی می جنگیده اند، ما را بر آن می دارد که الآن از سازمان های امنیتی عربی بخواهیم که ابعاد روابط اسرائیل با داعش را کشف کنند. شاید به این نتیجه برسیم که داعش ساخت و پرداخته اسرائیل است و غرب نیز در این توطئه شریک آن است که باعث ایجاد فتنه بزرگ در کشورهای عربی شده است.  
بعد از این که جهان عرب ویران شد تازه در می یابیم که اسرائیل خود داعش است.