-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ شهریور ۲۱, سه‌شنبه

امریکایی ها شروع کرده اند که ریش داعش ننگرهار را با یال داعش عربی گره بزنند

نیویورک تایمز
مایک اسپنسر از اعضای نیروی دریایی ایالات متحده، می گوید: "قطعا ما پیروز خواهیم شد، اما ستیزه جویان تا آخرین نفس می جنگند و تا می توانند نیروهای ما را می کشند."
از رقه تا موصل تا ولایت ننگرهار در افغانستان، پیکارجویان موسوم به داعش تصویر شورشگران سرسختی را نشان می دهند که به نظر نمی رسد متوجه باشند در حال شکست خوردن هستند. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز پنج شنبه بر ادامه مبارزه تاکید کرد. او گفت: "هر کجا که هستید، ما برای رهایی خواهیم جنگید، و شما مجبور هستید یا تسلیم شوید یا بمیرید."
به گفته خلبانان ارتش آمریکا، جنگجویان داعش رفتاری متفاوت با جنگجویان القاعده و طالبان دارند؛ آنان موضع خود را در جنگ رها نمی کنند. آنها تا زمانی که به معنای واقعی کلمه ساقط نشده باشند، تسلیم نمی شوند. به طوریکه حتی برخی از جنگجویان داعش در موصل که حاضر به تسلیم نشدند، توسط نیروهای امنیتی عراق با بولدوزر دفن شدند.
درگزارش نیویورک تایمز یک صحنه جالب ذکر شده است. بعد از استعمال «مادربمب» ها در ننگرهار ریچارد آندرسون، مشاور عملیات آمریکا لشگر 201 در مصاحبه ای  گفت: "ما به آنها گفتیم، منتظر"ایالات متحده آمریکا" نباشید، باید منطقه را تصرف کنید. اما آنها درک نمی کردند. آنها می گفتند، شما بمب انداختید، چرا دوباره بمب نمی اندازید؟"
مردم و اردوی افغانستان کف دست نیروهای خارجی را خوانده اند. این روایت نشان می دهد که اردوی ملی بر کارآمدی واقعی مادر بم ها اعتماد نداشته و بی جهت نمی خواسته اند خود را با مرگ حتمی رو به رو کنند.