-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مهر ۲۴, دوشنبه

مسجد سنی ها درایران غارت شد

فرش های تاریخی مسجد جامع سنندج ناپدید شده است!

سایت نجات پاسارگاد: ماجرای فساد، و تبعیض در همه ی ارکان جمهوری اسلامی، چنان بالا گرفته است که مسئولین برخی از موسسات دولتی اموال اماکن مذهبی ـ اسلامی را نیز چپاول می کنند.
تازه ترین خبر، مربوط به ناپدید شدن فرش های تاریخی مسجد جامع سنندج* است. این مسجد که دارای معماری زیبایی ست از مساجد اهل تسنن می باشد.
سعید نظری، معاون صنایع دستی کردستان در مورد این خبر به خبرنگار ایسنا گفته است:« دی ماه سال 88 پس از بازدید از مسجد دارالاحسان سنندج و گرفتن عکس هایی از فرش های داخل آن نامه ای به اداره اوقاف که مالکیت این مسجد را دارد نوشتم و درخواست کردم با توجه به اینکه برخی از فرش‌های موجود در مسجد قدمت صد ساله دارند و نمادی از فرهنگ استان کردستان محسوب می‌شوند، آنها را حفظ کنید». 
نظری در ادامه می گوید: نه تنها تا کنون هیچ پاسخی از سازمان اوقاف دریافت نکرده، بلکه متوجه شده که فرش ه قدیم این مسجد جمع و ناپدید شده و به جایش کف مسجد را با قالی های جدیدی فرش کرده اند. برخی از فرش های ناپدید شده از نوع « تک پود سنه» بوده اند که جزو فرش های گران قیمت می باشند.
البته این نوع ناپدید شدن های اشیای تاریخی و با ارزش از اماکن تاریخی، و حتی موزه ها پس از انقلاب اسلامی تازگی ندارد. اما دزدی از مسجد و امامزاده، که چهل سال است وسیله ای برای فریفتن مردمان ساده و یا ناآگاه بوده، و همیشه زیر نظر مستقیم ماموران دولتی اداره می شود تعجب آور است، مگر این که به تازگی اموال اماکن مذهبی اهل تسنن هم جزو «اموال کفار» به حساب آمده و مصادره و چپاول آن آزاد شده باشد.
به هر حال در طی سال های گذشته بندرت پیش آمده که این نوع اموال «ناپدید شده» یا دزدی شده پیدا شود.

*مسجد جامع سنندج، معروف به دارالاحسان یکی از مهم ترین مساجد اهل تسنن شهر سنندج است. این مسجد در سال ۱۲۲۷ هجری (1812 میلادی) توسط امان الله خان اردلان ساخته شده است.