-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مهر ۲۹, شنبه

حشدالشعبی، لشکرنیابتی ایران از کرکوک عقب نشینی کرد

پرچم کردستان دو باره بر بلندی های کرکوک به اهتزار درآمد.

روزنامه کیهان لندن گزارش کرد.احمد رأفت – در مناطق کردنشین مورد مناقشه در عراق، در کمتر از ۴۸ ساعت ورق برگشت. حشدالشعبی که همراه با نیروهای دولت فدرال عراق به شهر‌های کردنشین خارج از اقلیم کردستان وارد شده بود، مجبور شد به سرعت از این شهر‌ها خارج شود. پرچم‌های اقلیم کردستان که پایین کشیده شده بودند، بار دیگر چهارشنبه شب به اهتزاز درآمدند. مردمی که شهر‌ها را ترک کرده بودند یا در خانه‌ها باقی مانده بودند، به گواهی فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند، خیابان‌های کرکوک، خانقین و چند شهر دیگر را به تصرف خود درآوردند.
چرا به این سرعت ورق برگشت، معمایی است که هنوز روشن نشده است. برخی منابع کردی از قیام مردمی و بازگشت پیشمرگ‌های اقلیم به شهر‌هایی که ۴۸ ساعت قبل آنها را ترک کرده بودند صحبت می‌کنند. برخی منابع دیگر در اشاره به خروج شبه‌نظامیان شیعی حشد‌الشعبی، که توسط جمهوری اسلامی ایران حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند، صحبت از اتمام حجت آمریکا می‌کنند.

اخطار آمریکا به حشدالشعبی

این منابع می‌افزایند آمریکا در تماس با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، تهدید کرده است در صورتی که شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران بلافاصله از شهر‌های کرد‌نشین خارج نشوند، با اقدام نظامی آنها را مجبور به ترک این مناطق خواهد کرد. برخی منابع دیگر از تهدید مشابهی از سوی روسیه نیز اشاره می‌کنند. آنچه مسلم است، و شکی در آن نیست، عقب‌نشینی شبه‌نظامیان شیعی از شهر‌های کردنشین است. در کمتر از ۴۸ ساعتی که این نیرو‌ها در این شهر ها حضور داشتند، اخبار زیادی از هجوم آنها به خانه‌های کرد‌ها، غارت این منازل و حتی به آتش کشیدن شدن آنها پخش شده بود. البته در گذشته نیز حشدالشعبی جنایات مشابهی را در شهر‌هایی که اهالی آنها را عرب های سُنّی تشکیل می‌دادند، پس از پاک‌سازی از ستیزگران داعش، مرتکب شده بودند.

بازار شایعات گرم است

بازار شایعات و گمانه‌زنی‌ها در عراق و اقلیم کردستان بسیار گرم است. همچنین شایع است که پیشمرگ‌های کرد وابسته به حزب دمکرات مسعود بارزانی، گروهی از مسئولین نظامی «حکومت اسلامی» را در هویجه دستگیر کرده‌اند. باز هم شایع است که این فرماندهان داعشی مدارکی مبنی بر هماهنگی عملیات با نیروی قدس و قاسم سلیمانی را همراه داشتند که در اختیار مقامات امنیتی دولت اقلیم کردستان قرار داده‌اند، و هدف حمله حشدالشعبی به برخی مناطق کردنشین، آزاد ساختن این فرماندهان داعش بوده است. 
اگر از شایعات و گمانه‌زنی ها بگذریم، بدون شک گسترش حضور حشدالشعبی، و در نتیجه نیروهای قدس، در شمال عراق، برای آمریکا نگران‌کننده است. حشدالشعبی با برنامه‌ای دقیق در تلاش است مناطقی را اشغال کند که برای سپاه قدس امکان ارتباط زمینی با سوریه را امکان‌پذیر می‌سازند. طرحی که به آن نام «شاهراه شیعی» داده شده است. ادامه این «شاهراه شیعی» در خاک سوریه، در عمل ایران را به لبنان متصل می کند. شاهراهی که به نیروی قدس اجازه می‌دهد از راه زمینی تسلیحات مورد نیاز حزب‌الله را تامین کند.

همزمان با ورود و خروج این یا آن نیرو از شهرها، تلاش‌ها برای مهیا کردن شرایط برای گفتگو میان اربیل و بغداد ادامه دارد. فواد معصوم، رئیس جمهور کرد عراق فدرال، میان دو پایتخت در رفت و آمد است و تلاش دارد حیدرالعبادی و مسعود بارزانی را بر سر یک میز بنشاند. تلاش‌هایی که تا کنون بی‌نتیجه مانده‌اند. اگر دولت مسعود بارزانی در پیامد همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر و عواقب آن در شرایط خوبی بسر نمی‌برد، وضعیت حیدر العبادی نیز بهتر نیست.