-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مهر ۲۶, چهارشنبه

دروغ پردازی ولایتی درباره کرکوک

استقرار نیروهای آمریکایی در اطراف کرکوک

مشاور خامنه ای در امور بین الملل در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه آیا سپاه دخالتی در خصوص عملیات کرکوک داشته است یا خیر؟ گفت: سپاه هیج نقشی در عملیات کرکوک ندارد و اکثریت مردم کرد عراق با کار جاه طلبانه آقای بارزانی مخالف هستند و دیدیدم که تقریبا بدون درگیری آن منطقه در اختیار دولت بغداد قرار گرفت و آقای بارزانی باید قبول کند که اشتباه کرده و به آن اعتراف کند و درصدد جبران آن بر آید.

این در حالیست که شبکه خبری «روداو» نزدیک به دولت محلی کردستان عراق با انتشار تصویر جلسه پاسدار سلیمانی با سرکردگان شبه نظامیان شیعی "حشد الشعبی" عراق آن را جلسه اشغال کردستان عراق عنوان کرده است. 

شورای امنیت دولت محلی کردستان عراق نیز در بیانیه‌ای درباره تحولات و درگیری‌های دوشنبه شب در جنوب کرکوک اعلام کرد که اقدام‌های تحریک‌آمیز ابتدا از سوی حشد الشعبی (مزدوران شیعی سلیمانی) آغاز شده و نیروهای پیشمرگ به آن پاسخ داده‌اند.

در پی آغاز حمله همه جانبه نظامی نیروهای عراقی به مناطق جنوبی كركوك، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: دهها نفر از نیروهای کرد کشته و زخمی شده‌ و هزاران نفر از ساکنان کرکوک نیز بعد از آغاز عملیات از سوی نیروهای عراقی و شبه نظامیان حشد الشعبی از شهر گریخته‌اند.


استقرار نیروهای آمریکایی در اطراف کرکوک

در پی درگیری‌ها بر سر کرکوک و تسلط کامل دولت مرکزی عراق بر این شهر، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد واشنگتن طرف هیچ یک از نیروهای عراقی و کرد این کشور را در درگیری مذکور نمی‌گیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از آنکه نیروهای عراقی کرکوک در شمال این کشور را با درگیری از نیروهای کرد گرفتند اعلام کرد که خودش را وارد مناقشه مذکور نمی‌کند.

وی به خبرنگاران گفت: ما طرف نیروهای عراقی یا کرد را در این نبرد نمی‌گیریم اما درگیری آنها را هم دوست نداریم. ما سالیان متمادی است که روابط بسیار خوبی با کردها داشته‌ایم، همچنین با عراقی‌ها نیز روابط خوبی داریم اما در این نبرد طرف هیچ یک را نمی‌گیریم.

رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق ماه گذشته میلادی برگزار شد و در نتیجه آن درگیری‌ها میان دو طرف عراقی و کردها افزایش یافته است.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای نگرانی خود را بابت خشونت‌ها در عراق ابراز داشت و به تمامی طرف‌های درگیر تاکید کرد تا از اقدامات تحریک آمیز که باعث سوءاستفاده دشمنان عراق می‌شوند، اجتناب کنند.

هیدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: ایالات متحده از اقدامات صلح آمیز دولتی مشترک متشکل از دولت‌های منطقه‌ای و مرکزی و براساس قانون اساسی عراق در تمامی مناطق مورد مناقشه حمایت می‌کند.

سخنگوی پنتاگون نیز به خبرنگاران گفت: نیروهای آمریکایی از هیچ یک از طرف‌های درگیر در بن‌بست کرکوک حمایتی نمی‌کند.

وی ادامه داد: ما از عراق متحد دفاع می‌کنیم و حامی هیچ یک از طرف‌های درگیر نیستیم. ما با هرگونه خشونت از جانب هر گروهی مخالفیم و تاکید داریم که مخالف هرگونه اقدام بی‌ثبات کننده هستیم که باعث سوءاستفاده داعش و انحراف اقدامات ما علیه این گروه تروریستی می‌شود.

این مقام مسئول پنتاگون تصمیم برای برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق را تاسف‌آور دانست و تاکید کرد که اقدامات برمبنای قانون اساسی و مذاکرات باید صورت گیرد و گفت: ما از عراق متحد حمایت می‌کنیم. نیروهای آمریکایی در اطراف منطقه کرکوک مستقر شده‌اند.