-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مهر ۱۸, سه‌شنبه

نخست وزیرپاکستان: ما وابسته گی نظامی به امریکا نداریم

پاکستان توان برداشتن لنگرهند از سرحدات شمالی غربی را ندارد اما اوضاع منطقه خیلی داغ خواهد شد.
 

 
به گزارش روزنامه هندی   The HIndu شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان، به روز دوشنبه هرگونه نقش هند درافغانستان را رد کرد و هشدار داد که تمایل دولت ترمپ در جهت وارد کردن هند در امور کشور آشوب زده افغانستان «زیانبار» خواهد بود. شاهد عباسی درمصاحبه با یک روزنامه عربستان سعودی اظهار داشت که ما باور نداریم که تزریق هند در روابط میان پاکستان و امریکا به حل مسایل کمکی بکند.  به ویژه در افغانستان، جایی که ما هیچ نقشی برای هند قایل نیستیم. رابطه هند با امریکا به خود شان مربوط است.
عباسی تصریح کرد که دیگر وابسته گی نظامی پاکستان به امریکا و دیگر کشور ها به پایان رسیده است. آقای عباسي گفت که سامانه های تسلیحاتی پاکستان عمدتا امریکایی است مگر ما همچنان سیستم های چینی و اروپایی را دراختیار داریم و علاوه برآن، اخیرا چرخبال های تهاجمی ساخت روسیه را به دست آورده ایم.  نخست وزیرپاکستان ادامه داد: اگر یک منبع خشک شود، ما جز این که به منبع دیگری رجوع کنیم گزینه ای نداریم. این امر ممکن است پرهزینه بوده و مقتضی به کارگیری منابع بیشتری باشد مگر ما باید به مبارزه خود ادامه بدهیم.  و این همان مواردی است که ما هنگام دیدار با آنان روی آن تأکید کردیم.
 اما جهان باید تلاش های پاکستان را در مبارزه با جنگ جهانی علیه تروریسم درک کند.

وی گفت که پاکستان ازحل سیاسی معضل افغانستان به رهبری خود افغان ها حمایت می کند. آقای عباسي گفت که پاکستان « خواستار یک رابطه و همکاری متوازن با ایالات متحده، مانند هر کشور دیگری" است.خط و نشان کشی مبارزه طلبانه نخست وزیر پاکستان درحالی صورت می گیرد که هند رسما با افغانستان یک قرارداد همکاری های استراتیژیک امضاء کرده و پروژه هایی را به ارزش 2 میلیارد دلار برای کمک به بازسازی زیرساخت های افغانستان عملی کرده است.