-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مهر ۲۵, سه‌شنبه

خیانت «ستون پنجم» در نبرد حساس در کرکوک

آتشی که زیر خاکستر رفت/ ادعای خیانت‌ پیشمرگه‌ها
اشاره: حزب اتحادیه میهنی کردستان درین خیانت دخیل بوده. جلال طالبانی رهبر این حزب بود که چند روز پیش درگذشت. طالبانی از دوستان نزدیک ایران و امریکا بود.

حکومت اقلیم کردستان که در کنترول حزب دموکرات به رهبری مسعود بارزانی است در نخستین واکنش پس از درگیری‌های کرکوک با انتشار بیانیه‌ای رسمی گفته که عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگه از مواضع خود به دلیل «‌خیانت» برخی از پیشمرگه‌ها بوده است.

در این بیانیه که با نام «فرماندهی کل نیروهای پیشمرگه» صادر شده است این اتهام به برخی رهبران حزب اتحادیه میهنی وارد شده که نیروهای تحت امر خود را از مناطقی که تحت کنترل آنها بوده به عقب‌نشینی فراخوانده‌اند و این امر باعث شده تا نیروهای حشد شعبی بر این مناطق سیطره یابند. حزب اتحادیه میهنی کردستان درین خیانت دخیل بوده. جلال طالبانی رهبر این حزب بود که چند روز پیش درگذشت. طالبانی از دوستان نزدیک ایران و امریکا بود.

این بیانیه از نقش و تاثیر خارجی‌ها در حملات به کرکوک نیز سخن گفته است و به نظر می‌رسد که اشاره او به سپاه قدس ایران باشد که آموزش‌دهنده نیروهای شیعه حشد‌ شعبی در عراق بوده‌اند و همان الگوی بسیج ایران در سازماندهی‌ نیروهایشان به کار گرفته شده است.

در سال‌های اخیر تاثیر سپاه قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی در تحولات عراق بسیار پررنگ بوده و حالا هم به نظر می‌رسد که دولت اقلیم کردستان شکست سریع خود در کرکوک را تا حد زیادی از چشم او و نظامیان تحت امرش می‌بیند. حمله برق‌اسا به کرکوک و تصرف این شهر توسط دولت مرکزی عراق هم کاملا در خدمت این هدف قرار دارد اما بعید است که نیروهای کرد این حمله را بی‌ پاسخ بگذارند و انتظار شعله‌ور شدن دوباره آتش جنگ را می‌توان محتمل‌ترین گزینه ممکن تلقی کرد.