-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ مهر ۲۸, جمعه

نشریه امریکایی: کمک نظامی روسیه به طالب شدت گرفته است


نشریه می گوید که روسیه - ایران با حمایت از طالبان دنبال راهبرد موازی درافغانستان اند. راهبرد موازی یعنی تقویت حکومت موازی.پایگاه خبررسانی امریکا The Hill درتازه ترین مقاله اش نگاشته است که روسیه و ایران درافغانستان بازی دوگانه ای را دنبال می کنند.
گزارش های خبری از قول مقامات ایالات متحده مشعر اند که دولت روسیه پول وجنگ ابزار ( خاصتا اسلحه) را دراختیار طالبان قرار می دهد چنان که این روند از اوایل ماه جاری سریع درحال افزایش است.
  جمیزماتیس وزیردفاع درسفر ماه اکتبر به کابل این تماس ووابسته گی را نکوهش کرده بود. سپس موجی ازگزارش های مقامات افغان در این زمینه واصل شد. یک ولسوال در ولایت کندز ادعا کرد که از مسیر روسیه برای طالبان اسلحه دستی، موشک، پول نقد و مهمات اکمال می شود. اتهاماتی هم وجود دارد که پوتین به هدف مداوای زخمیان طالبان در ولایت هلمند، درمانگاه، تلفن همراه و دارو در اختیار آنان قرار می دهد و مشاوران روسی درحمایت از طالبان به مناطقی درولایت بغلان وارد شده اند. 
تهران هم صرفن یک طرف ماجرا نیست. خشونت های سیستماتیک حکومت دکترغنی را ناتوان کرده است. در ماه جنوری مقامات محلی در افغانستان استفاده نیابتی ایران از طالبان به هدف انهدام پروژه های آب و برق درین کشور متهم کردند. به گفته والی ولایت هلمند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور حمله به زیربناها به خاطر تغییر مسیر  منابع آب از رودخانه هلمند به نفع خود، با سلاح های پیشرفته مانند موشک های خمپاره مجهز کرده است. 
علیرغم شواهدی که نشان می دهد  روسیه و ایران عامل عوامل بی ثباتی درافغانستان می باشند، نقش آن ها در گفتار مقامات کاخ سفید در مسایل جاری نیز نادیده گرفته نشده است.
پس چه باید کرد؟
اولا، عاقلانه است که دولت ترامپ، یک استراتژی «مبارزه پس از گفتگو» را در پیش گیرد. به نظر می رسد که ایرانی ها و روس ها به دنبال یک راهبرد موازی هستند: گزارش مقامات افغان حاکی است که کرملین با حمایت از طالبان از ایران نیز جهت نفوذ بر مذاکرات نهایی صلح استفاده می کند.  پوتین و رهبرمعظم ایران درصدد ایجاد زمینه های مساعد درعرصه عمل اند تا از طریق فراهم آوری پول، ملزومات و نیروی انسانی به زود ترین فرصت بر میدان واقعیت تاثیر بگذارند و برای طالبان امکان پیشرفت فراهم کنند.  استقرار نیروهای تازه دم ایالات متحده البته یک گامی درهمین رابطه است.
ثانیا واشنگتن باید با تقویت وتوسعه جماعت فقیر شیعه یان در افغانستان با بهره گیری از نفوذ، کمک های امنیتی و اقتصادی خویش حکومت دکترغنی را یاری کند.
نهایتا رئیس جمهور امریکا باید این مساله را درک کند که درعرصه جهانی، روسیه یک دشمن ژئوپلیتیک است، نه یک همکار. کرملین درافغانستان و سوریه راهکار همسانی را به کار می گیرد. در دمشق نمایش عملیات ضد تروریزم علیه داعش راه می اندازد اما در واقعیت رژیم خون آشام اسد را تقویت می کند. مسکو در کابل، در نقش یک مصلح ظاهر می شود اما برای ادامه جنجال ها درین کشور محاسبات خود را دارد.