-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۴, پنجشنبه

کودتای اپراتیفی- درباری علیه جنرال دوستم

جنبش ملی تاریخ خونین و دردناکی دارد و سرنوشت سیاسی و حضور رسمی دولتی چنین تشکیلاتی که از انتخابات مردمی بیرون آمده در جمع سیاسیون خوش پوش ومعطر در زیر سقف تالار دولتی که به نابودی جنبش سوگند خورده است؛ تعیین نمی شود.
 

 
یک گروه از سیاسیون ترک تبار بعد از چند هفته مذاکره با نماینده گان شورای امنیت ملی و بحث های حضور با دکترغنی سرانجام درجهت خلع سیاسی جنرال دوستم و باتور دوستم مصمم شده اند. ازین قرار، بخش انشعابی جنبش ملی با تیم ارگ وارد معامله شده و به قول معروف از دایره محافظه کاران جنبش بیرون شده اند.
 
سید نورالله سادات به بی‌بی‌سی گفت در آخرین کنگره حزب جنبش که سه سال پیش برگزار شده بود، او به عنوان رئیس این حزب انتخاب شد و هنوز نامش در وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان به همین عنوان ثبت است.
آقای سادات می‌گوید،او دیگر با آقای دوستم قطع رابطه کرده و فکر هم نمی‌کند که ژنرال دوستم بتواند به این زودی‌ها به افغانستان بازگردد.
دو عضو ارشد دیگر این حزب که نمی‌خواهند نامی از آن ها گرفته شود، هم می‌گویند که با آقای دوستم روابط خود را قطع کرده‌اند.
 
ژنرال دوستم ماه‌ها است در پی اتهامات احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی‌اش مبنی بر بدرفتاری جنسی معاون اول رئیس جمهوری با او، افغانستان را ترک کرده و در ترکیه در تبعید خودخواسته به سر می‌برد.
آقای سادات می‌گوید به تازگی شماری از نزدیکان ژنرال دوستم و از اعضای ارشد حزب جنبش با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده‌اند.
در این دیدار برعلاوه آقای سادات، شاکر کارگر مشاور آقای دوستم، نقیب‌الله فایق، رئیس اداره نورم و استندرد، خیرالله انوش، والی پیشین سمنگان، محمدالله بتاش وزیر پیشین ترانسپورت، سید کامل آقا و عنایت‌الله کمال، همه از اعضای ارشد حزب جنبش ملی و عالم ساعی، از موسسان حزب "جنبش نوین" حضور داشتند.
آقای ساعی پیشتر با احمد ایشچی حزب جنبش نوین را ایجاد کردند که تصور می‌شود این اقدام در برابر آقای دوستم و حزب جنبش بوده است.
ترکیب این دیدار با حضور چهره‌های وفادار به ژنرال دوستم در کنار عالم ساعی که از مخالفان آقای دوستم در میان ترکتباران است، نشان می‌دهد در غیبت رهبر سنتی و قدرتمند ازبک‌ها، مخالفان و موافقان او در کابل در تلاش ایجاد یک اتحاد جدید هستند.