-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۷, یکشنبه

نخستین ضربه تجاری هند- افغانستان به پاکستان


هند پیشنهاد جنرال بجوا برای گفت و گو در باره استفاده از مسیر پاکستان به سوی افغانستان را رد کرد. امروز یک صدوسی هزار تن گندم از بندر چاه بهار وارد افغانستان می شود.
 

 
به گزارش روزنامه The Hindu دپلمات ها و مقامات رسمی دهلی نو و کابل تایید کرده اند که هند پیشنهاد پاکستان برای مذاکره در باره بازرگانی ترانزیتی به افغانستان را رد کرده است.
 
به حواله منبع، این پیشنهاد از سوی جنرال قمر جاوید بجوا فرمانده کل نیروهای اردوی پاکستان حین دیدار یک روزه از کابل و مذاکره با دکتر غنی به تاریخ اول ماه اکتبر مطرح شده بود. دکترغنی درجریان گفت وگو در باره تجدید پیمان تراتزیتی که درسال ۲۰۱۵ لغو شده بود نگرانی خود را به خاطر مسدود شدن حمل و نقل تجارتی با هند از طریق بندر واگه ابراز کرده بود.
 
مقامات هندی گفته اند که این نخستین باراست که چنین پیشنهادی از سوی یک نظامی پاکستان مطرح شده است.
 
 یک دپلومات گفته است که جنرال بجوا خواهان گفت وگو با مقامات هندی شده و گفته است که درزمینه تنظیم تجارت حمل و نقل از بندر واگه به سوی افغانستان انتظاماتی را به وجود بیاورد.

رئیس جمهور غنی مفاد گفت وگوهایش با جنرال بجوا را از طریق سفارت هند درکابل به سمع مقامات دهلی رسانیده بود. با این حال مقامات هندی چند روز پیش در جلسه گروه تماس اس، سی، او در مسکو به هیات افغانستان اطلاع داده اند که هند پیشنهاد پاکستان را درین باره نمی پذیرد.
 
یک مقام رسمی هندی به روزنامه هندو گفته است تا آن جا هند مطلع است پیشنهاد جنرال بجوا یک پیشنهاد واقعی نبود.

این مقام هندی گفته است که توافقنامه تجارت دوجانبه میان افغانستان و پاکستان منعقد شده بود که بعدا به دلیل تصمیمات یک جانبه پاکستان در مورد مفادات آن از اعتبار ساقط شده است. ازین قرار، این مساله چه گونه می تواند درنتیجه گفت وگو میان هند و پاکستان به یک راه حل منتهی شود؟
 
پاکستان هماره عبور کاروان های تجارتی هند ازطریق خاک پاکستان به افغانستان را رد کرده و اصرار کرده است که هند باید از طریق مسیر دریایی بندر کراچی برای رسانیدن کالا های تجارتی اش به افغانستان استفاده کند. دکترغنی نیز بارها اعلام کرده که از دسترسی پاکستان به بازار های آسیای میانه از طریق قلمرو افغانستان جلوگیری می کند و از صدور جواز عبور برای لاری های تجاری پاکستان به سوی آسیای میانه خودداری ورزید.
هند و افغانستان پویایی دارند تا راه های جایگزین بازرگانی از مسیر دریایی چاه بهار اند. نخستین انتقالات تجاری ازین مسیر به سوی افغانستان امروز یک شنبه انجام می گیرد که طی آن هندوستان یک صدوسی هزار تن گندم را از طریق چاه بهار وارد افغانستان می کند.