-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۱۳, شنبه

رادیو آسیای میانه: حکمتیار امیراعلام ناشده داعش است

رادیو آسیای میانه دوشنبه تاجیکستان: 
مقام‌های افغانستان ظهور و حضور داعش در یک منطقه مرزی این کشور با تاجیکستان را رد کردند.
رسانه‌های افغانستان، روز پنج‌شنبه‌، ۲ نومبر، از برافراشته شدن پرچم گروه داعش در شهرستان درقد ولایت تخار، که با تاجیکستان هم‌مرز است، خبر پخش کرده بودند. خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت تخار، به رادیو“آسیای میانه”خبر برافراشته شدن پرچم داعش – را تأیید، امّا حضور این گروه در شهرستان درقد را تکذیب کرد:
 “حضور طالب را ما در درقد تأیید می‌کنیم. هست. حتّی در شهرش هست. من شخصاً اطمینان می‌دهم، که داعش در درقد نیست. چند وقت پیش ۱۲ نفر آنها پیدا شده بودند، که خود طالبان نابودشان کردند.” رسانه‌های محلی و خارج از افغانستان این گزارش را پخش کردند، که داعش در روستای نورخیل شهرستان درقد ولایت تخار پرچم خود را برافراشته است و از قول باشنده های درقد آورده بودند، که راه های روستا از سوی نیروهای امنیتی بسته شده‌اند. 

محمّد عمر، فرمانده پولیس این شهرستان نیز برافراشته شدن پرچم و هم حضور اعضای داعش- را تأیید نموده، شمار آنها را در شهرستان درقد و ینگی قلعه در تخار ۶۰ تن شمرد. در تفصیل این خبر فرمانده پولیس درقد این را هم گفت، که افراد پرچم بردار داعش پیشینه عضویت در حزب اسلامی گلب‌الدّین حکمتیار را دارند. 

خلیل اسیر این سخنان فرمانده پولیس درقد را رد کرده، گفت، این به جز“غلمغال” چیز دیگری نیست. 

شاهزاده خان، باشنده روستای نورخیل، به رادیو“آسیای میانه”گفت، پرچم داعش حدود نیم ساعت برافراشته بود، امّا به زودی از سوی طالبان پایین انداخته شد: 
“نه مردم به گردن گرفت، نه معلوم است، که داعش بگوید، ما بالا کردیم و طالب می‌گوید، که این کار ما بود. کسی، که بالا کرد، باز فکر دفاع آن را هم می‌کند. هر کس علنی پرچم را برداشت، حتماً که از آن دفاع می‌کرد ”. 

در حالی، که برسر حضور داعش در شهرستان درقد میان مقام های بالایی و پایینی در ولایت تخار اختلاف نظر وجود دارد، امّا همه برافراشته شدن پرچم آن را تأیید می‌کنند، پرسشی پیش می‌آید، که به که باید باور کرد و در اصل چه اتّفاق افتاده است؟ 

این یک کار بچگانه است، یا ‌بازی آپیرتیوی کدام یک استخبارات خارجی، که مقام های ولایت شاید از آن آگاه اند، امّا به رو نمی‌آرند؟ از سوی دیگر، برخی از منابع ما از تشدید فعالیت های داعش در شهرستان های درقد و ینگی قلعه و رفت و آمدهای این گروه در این منطقه صحبت می‌کنند، که از یک هفته پیش به مشاهده می‌رسد. با توجّه به تأیید فرمانده پولیس درقد، به داعش پیوستن اعضای حزب اسلامی گلب‌الدّین حکمتیار، که از سوی برخیدر افغانستان ارزیابی می‌شود، آیا چه پیام دارد؟ 
“امیر اصلی و اعلان نشده داعش”
فراتر از این، مقام های روسیه پیش ازاین از گسترش داعش در شمال افغانستان صحبت کرده بودند و هم امریکا، که از سوی برخی کارشناسان، پشتیبان داعش شمرده می‌شود، اعلان“جنگ آخرین”با طالبان را داده بود. 

مظفّر عالماو، مدیر مرکز تحقیقی“شرق”می‌گوید، مهم نیست، که پرچم چند دقیقه، حتّی ثانیه برافراشته بود، مهم پیام آن است، که می‌تواند هم از حکمتیار برای رقیبانش باشد، هم از امریکا به روسیه و طالبان: “برافراشتن پرچم، بدون هیچ بحث، غریزه سیاسی، پیام دارد. از سوی دیگر، این منطقه باید منطقه داغ باشد، به آن خاطر که منافع این منطقه خیلی زیادند. شروع از روسیه و چین، تا ایران و پاکستان و هند و امریکا همه منفعت دارند. خود کابل‌نشینان، منظور، رهبرانی، که در کابل نشسته‌اند، نیز خیلی می‌خواهند، که ناامنی ها به شمال برود، تا به آن کارهای نامطلوبی، که در جنوب می‌کنند، نظیر قاچاق مواد مخدِّر، کسی توجّه نکند.
 اصل گپ این جاست، که هر کس به شیوه خود می‌خواهد آب را گل آلوده کرده، ماهی بگیرد شهرستان درقد ولایت تخار افغانستان با نواحی فرخار و میر سعید علی همدانی ولایت ختلان تاجیکستان هم‌مرز است و یگانه منطقه‌ای است، که از سال ۲۰۱۵ به این سو عمدتاً تحت کنترل طالبان قرار دارد. ریاست مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان می‌گوید، تا به امروز هیچ مورد ورود یا حمله این گروه به مرز تاجیکستان را ثبت نکرده است. محمّد‌خواجه ‌الغخاجه‌یف، سخنگوی ریاست مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملّی تاجیکستان، به رادیو“آسیای میانه”گفت، سال های اخیر نظام نظارت قطعات مرزی با افغانستان را تحت نظارت ویژه قرار داده‌اند: “حالا خطّ مرزی کاملاً تحت نظارت قطعی قرار دارد. اما در این باره، که در آن طرف مرز، در افغانستان پرچم داعش-را بالا کرده‌اند و آنها ظهور کرده‌اند، ما از شرح خودداری می‌کنیم. این موضوع باید تحقیق شود. اما ما مرز را به گونه درست تحت نظارت داریم و این سوی مرز به فضل خدا تینجی و آرامیست” کارشناسان می‌گویند، برافراشته شدن پرچم داعش بار نخست در مرزهای اتّحاد دولت های مشترک‌المنافع، با آن وجود که نیم ساعت طول کشیده است، باید جدّی گرفته شود، زیرا تحولاتی، که در افغانستان در جریان دارد، برمحل از قالب های تحلیل و تصور خارج شده‌اند.

فرید احمدی، رادیو آسیای میانه، دوشنبه- تاجیکستان