-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۱۱, پنجشنبه

محور این مذاکره دو نفری افغانستان بود یا سوریه؟

اشاره: حذف دالر مهم است یا سوزن زدن به زخم خونین افغانستان؟ بعد از یک ختم جبهات داعش در محور سوریه- عراق حدس ما این است که مرکز صحبت های دو طرف بالطبع به عملیات مشترک در افغانستان می تواند رابطه داشته باشد.


 
پیک نت: دیدار پوتین و خامنه ای، نه درحاشیه اجلاس سه جانبه سران آذربایجان، روسیه و ایران، بلکه در متن اصلی سفر پوتین به تهران بود. حرف های اصلی در همین دیدار زده شد که بطور طبیعی فاش نشده و نمی توانست فاش شود. اما در همان حد که خبرگزاری های داخلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرده اند نیز نشان میدهد که مسئله تحریم های امریکا، جنگ سوریه و توان نظامی مرکز ثقل این دیدار بوده است. این را از لابلای اشاراتی که در سخنرانی پوتین و خامنه ای وجود دارد می توان متوجه شد. در همین دیدار مسئله بسیار مهم حذف دلار در معادلات ارزی نفت که روسیه و چین طراح آن هستند مطرح شد.
 
همزمان با سفر پوتین به تهران و طرح موضوع پول جایگزین (بجای دلار) در معاملات نفتی، سایت "راشا تودی" مقاله تفسیری دقیقی درباره این طرح منتشر کرد که نشان میدهد چین با کمک روسیه می کوشند دلار را منزوی و طرد کنند و از این نظر ضربه مهلکی به اقتصاد امریکا بزنند.
آن فرازهائی که در لابلای آنها می توان حدس زد در ملاقات پوتین و خامنه ای چه گذشته را در زیر می آوریم:
خامنه ای: همکاری ایران و روسیه برای مقابله مشترک با تحریم‌های آمریکا بر ضد دو کشور «مفید» است و اینکه می‌توانیم تحریم‌های آمریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادی دو یا چند جانبه، بی‌اثر و آمریکا را منزوی کنیم. نتایج همکاری ایران و روسیه نشان داده که تهران و مسکو می‌توانند در میدان‌های دشوار، (از جمله جنگ سوریه) اهداف مشترک را محقق کنند. امریکا همچنان مشغول طراحی و توطئه است، بنابراین حل کامل مسئله سوریه نیازمند تداوم همکاری‌های مستحکم است. نباید دولت سوریه را برای اجرای هیچ طرحی «تحت فشار» گذاشت. ما شما را دارای شخصیتی قوی و اهل تصمیم و عمل می دانیم و به همین علت می‌توان با روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ درباره کارهای بزرگ و نیازمند عزم و تلاش، صحبت و همکاری منطقی داشت.
پوتین: روسیه مدافع تمامیت ارضی سوریه و حمایت از رئیس جمهوری این کشور است و آن را از اصول سیاست خارجی روسیه میداند. معتقدیم هرگونه تغییر و تحول در هر کشوری از جمله سوریه باید از درون آن کشور شکل بگیرد. در مورد تحریم های امریکا تکیه روسیه بر توان داخلی است و حتی برخی تولیدکنندگان و صاحبان صنایع روسی امیدوارند تحریم‌های آمریکا پایان نیابد، زیرا موجب شده به ظرفیت‌های آنها توجه شود.

------------

درهمین حال، هواپیماهای بمب افکن راهبردی سنگین سوخو۲۴ و فانتوم اقدام به بمباران شبانه اهداف از پیش تعیین شده کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، در تاريخ 31 اکتبر در سومین مرحله از روز اول هفتمین رزمایش رزمایش نهاجا، هواپیماهای بمب افکن راهبردی سنگین سوخو24 و فانتوم با استفاده از غافلگیری شبانه و در ارتفاع پست اقدام به بمباران سنگین هوا به زمین به سمت اهداف از پیش تعیین شده کردند.