-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آذر ۶, دوشنبه

شما با طالبان صلح می کنید مگر آن ها «تغه» دارند!

فرید احمدی،
رادیو آسیای میانه،
دوشنبه
 

 
 افزایش وخامت بحران افغانستان کارشناسان را یکبار دیگربرسری میزی گفت وگو کشاند.
در کنفرانسی که از سوی مرکز“گفت‌وگوی تمدن‌ها”- تاجیکستان و مرکز لیف گمیلیاو روسیه تحت عنوان“بحران افغانستان و تأثیر آن به کشورهای آسیای مرکزی”در شهر دوشنبه برگزار شد، شماری از کارشناسان از افزایش احتمالی وخامت اوضاع و ناامنی ها در این کشور سخن به میان آوردند.
پویل ظریفولین، مدیر مرکز لیف گمیلیاو، یکی از مرکزهای معتبر آموزش آسیای مرکزی و افغانستان در روسیه، می‌گوید، بنا به اطلاع سازمان ملل متحد، امسال در افغانستان کشت خشخاش ۸۳ درصد افزایش یافته و این به آن معناست، که تولید، استعمال و تجارت مواد مخدر به نقطه ریکاردی خود خواهد رسید.
وی افزود، اختلاف میان حکومت و مخالفان این کشوربر سر کمیسیون مرکزی انتخابات ، برگزاری انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ و ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ – را تحت پرسش قرار داده است:
“هرج و مرجی، که در پی افزایش حاصل خشخاش و تریاک به وجود می‌آید و هرج و مرجی، که از نبود نبود فکرواحد میان حاکمیت های اجرائیه‌ و قانون گذار و احزاب مطرح سیاسی برسر انتخابات به وجود آمده است، نه فقط ما را غمگین می‌کند، بل دیرباز آن چه در افغانستان می‌گذرد، ما را غمگین کرده است. برگزاری انتخابات پارلمانی وریاست جمهوری تحت پرسش قرار دارد. پیش‌بینی ما این است، که این دو عامل – مواد مخدر و نبودتوافق نیروها سر برگزاری انتخابات – به یک زد و خورد وسیعی درمیآید، که باید از آن عبورنموده وبه آن دخالت کنیم. من کشورهای همسایه افغانستان را در نظر دارم، که از آن مشکلات موجود در افغانستان نگرانند”
سالهای اخیر در افغانستان جبهه گیری های زیاد سیاسی مشاهده می‌شود، که به قول کارشناسان، از یک بحران عمیق سیاسی در کشور گواه می‌دهد. در این میان، شورای حراست و ثبات افغانستان عبدالرب رسول سیاف، “جنبش روشنایی”- ا هزاره‌ها، جنبش“قندهار بزرگ”- ا چهره‌های مطرح ولایت های پشتون‌نشین جنوب، از جمله قندهار و اروزگان و هلمند، شورای هماهنگی ولایت های شرقی، “رستاخیز تغییر”- ا تاجیکان، شورای عالی“نجات افغانستان”، یا ائتلاف انقره تاجیکان و ازبیکها و هزاره‌ها، “محور مردم افغانستان”- ا حامد کرزی و غیره روی کار آمدند، که همگی از کار حکومت“وحدت ملی”- ا اشرف غنی احمدزی و دکتر عبدالله عبدالله‌ راضی نیستند. که علاوه به آن ، در افغانستان حدود ۱۲۰ حزب و حرکت سیاسی در وزارت عدلیه ثبت نام شده‌اند.

چه باید کرد؟ چه طور می‌شود از ناامنی های احتمالی آینده در افغانستان که از ۳۰ سال به این سو ادامه دارد ،را جلوگیری کرد؟
عمر نثار، از مرکز مطالعات افغانستان معاصر در مسکو، می‌گوید، خشت اول ناکامی های امریکا و ناتو در افغانستان هنوز در کنفرانس بن گذاشته شده بود. وی افزود، غرب آن زمان فکر کرد، که اگر در افغانستان انتخابات برگزار کنند و پارلمان و ریاست جمهوری سر کار آیند و جامعه شهروندی بنیاد شود، همه مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حل خواهد شد:
“امّا در اصل چنین نشد. ما دیدیم، که آنها در راهبرد خود عنعنات افغانستان و ساختار مرکب برخوردهای کشورهای منطقه به مسآله افغانستان را درنظر نگرفتند. اگر در میان کشورهای غربی برسر افغانستان مخالفت های جدی وجود ندارند، برخوردهای کشورهای منطقه کاملن گوناگون اند. ببینید، که برخوردهای ایران، چین، پاکستان و روسیه چه گونه اند. از این خاطر، من هم براین فکرم، که نخست باید کشورهای منطقه در یک کنفرانس گرد آمده، رویکرد یگانه را ایجاد کنند”
زلمی مجددی، نماینده مجلس نماینده گان، نیز به این باور است، که باید نخستین قدم دراین راستا در سطح منطقه گذاشته شود:
“این کشورها هیچ نیت مبارزه صادقانه با هراس افگنی را ندارند. از هراس افگنی همچون وسیله برای رسیدن به اهداف سیاسی، نظامی و اقتصادی خود استفاده می‌کنند. ۱۶ سال است، که ناتو در افغانستان است. چرا هیچ پیشرفتی در عرصه امنیت نمی‌آید؟ ناتو یک‌جانبه موفق نمی‌شود چه در افغانستان باشد، چه جای دیگر. ما در سوریه و عراق دیدیم. اگر سهم روسیه و ایران نمی‌بود، وضع سوریه بهتر نمی‌شد. پیشنهاد ما این است، که در افغانستان علاوه بر همکاری های جهانی، بیشتر سر همکاری های منطقوی کار شود”
در همین حال، فهیم کوهدامنی، از سفارت افغانستان در تاجیکستان، می‌گوید، تکیه زدن به کشورهای منطقه آب در هاونگ کوفتن است، بلکه محض همین کشورها موجب بدبختی های مردم افغانستان شده‌اند:
“گاهی از داعیه عدالت خواهی در افغانستان پشتیبانی می‌کنند و گاهی هم دست شان از پشت سر گروه های هراس افگن دیده می‌شود. در دست هراس افگنان جنگ افزارهای آنها است. این وضع ما را در برابر کشورهایی، که همسایه ما استند، حساس می‌سازد. با تقدیر الهی ما در کنار همدیگر آفریده شدیم و باید در صلح، دوستی و اخوت با هم زندگی کنیم، ولی عملکردهای مشکوک و نادرست برخی از این کشورهای منطقه ما را وادار می‌سازد، که  به تصامیم در سطح خیلی بلند بیشتراتکا کنیم، که مربوط به سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌شود”

عبدالنبی ستارزاده، معاون  پیشین وزارت خارجه تاجیکستان، راه حل دیگری را پیشنهاد می‌کند. به قول او، حکومت افغانستان باید نه طالبان، بلکه پشتیبانان آنها را برسر میز مذاکرات بنشاند:
“اگر می‌خواهید با طالبان صلح کنید، این را بدانید، که طالبان نیروی مستقل نیستند. آن ها صاحب و پشتیبان، به اصطلاح ما و شما، “تغه”دارند. اگر آن“تغه‌ها”و صاحبان آنها سر میز مذاکرات ننشینند، صلح با طالبان به نتیجه‌ای نمی‌رسد. طالب اصلن کسی نیست. طالب اصلن نیرویی نیست، اگر در پشت آنها نیروهایی نباشند. آنها پول و جنگ افزار می‌دهند، آنها طرح می‌دهند. خیلی افسوس، که در این مدت شماری کشورهای پشتیبان طالبان نیز افزوده است. خیلی افسوس! بسیار افسوس!”

ابراهیم عثمانوف، مشاورپیشین رییس جمهور تاجیکستان، حالا مدیر مرکز“گفتگوی تمدن ها”در دوشنبه، مذاکرات صلحی را، که سالهای آخر پیاده می‌شوند، زیرپرسش قرارمیدهد. وی می‌گوید، مذاکرات واقعی این است، که تمام نیروهای مطرح کشور بدون وابسته گی از قوم، سمت، مذهب و غیره سر یک میز ‌بنشینند، برعکس، تا به امروز در افغانستان هیچ مذاکرات صلح موفق انجام نیافته است:
“برای همین من امیدوارم ، که سیاستمداران افغانستان و آن کشور و سازمان هایی، که می‌خواهند صاف‌دلانه به افغانستان کمک کنند، راه به هم آوردن و سر میز مذاکره نشاندن تمام نیروهای سیاسی افغانستان را باید پیدا و آینده افغانستان را مشخص کنند. آینده افغانستان یک دولت دنیوی است در هرحالتی، که نباشد. همقدم زمان امروزه می‌شود. نباید به سمت عقب و گذشته رفت”
سیف‌الله سفر.ف، معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتیژیک ریاست جمهوری تاجیکستان، می‌گوید، برای جلوگیری از جنگ جدید داخلی و رسیدن به یک صلح ثابت در افغانستان باید قدرت به پارلمان تحویل شود، تا یک محور سیاسی به وجود آید. وی افزود، تاجیکستان نیز از این راه پیش رفت و به صلح رسید. آقای سفروف از ۸۰ طرح ژئوپولتیکی جهان صحبت کرد، که در آن پشتونستان هست، اما افغانستان نیست و این هم در حالیست، که بزرگترین طرح های ژئوپولتیکی، شروع از“‌بازی بزرگ”- ا عصر ۱۹ تا“‌بازی بزرگ جدید”- ا عصر ما در افغانستان پیاده می‌شوند. وی افزود، شخصاً به این باور است، که مشکل اصلی افغانستان مسئله ملی است:
“تا مسئله ملی در افغانستان حل نشود، هیچ مسئله حل نمی‌شود. بدون از آن که چه می‌گوید، زیرا بنده متخصص همین مسئله هستم و می‌دانم، که آن جا (در افغانستان) مسئله ملی در جای نخست قراردارد. اگر این دو ملت بزرگ (تاجیک و پشتون) صلح و صلاح کنند، بقیه یاوران آن ها می‌شوند در این صلح و صلاح. این دقیق، عمیق و علمی است. از این خاطر، پیشنهاد من این است، که یک“نقشه راه”برای کاهش دادن چالش های ملی در افغانستان ضرور است. ما در زمان شوروی همچنین طرح ها را زیاد می‌کشیدیم. ایدیولوژی“وحدت ملی”در تاجیکستان نیز به همین خاطر است”
این صحبت ها در حالیست، که دو سال اخیر برای برون رفت از بحران افغانستان چند طرح روی دست گرفته شدند، اما همگی به موفقیت نرسیدند. یکی از آنها“گروه“۶+۱”در هیات هند، روسیه، چین، ایالات متحده امریکا، ایران، پاکستان و افغانستان سال ۲۰۱۶ در برلین آلمان تشکیل شد، اما روی کاغذ ماند. همینگونه، کوشش های گروه کاری سازمان همکاری های شانگهای، روند استانبول، مذاکرات چارجانبه امریکا، چین، افغانستان، طالبان و یک کنفرانس تحت حمایت روسیه با شرکت ۱۱ کشور نیز به جایی نرسیدند. در خود افغانستان طرح صلح حکومت با طالبان، طرح فدرالیزم، پیشنهاد“حکومت پاسخگوی به خواسته‌های مردم”یا حکومت شایسته سالار داکتر عبدالله، “دولت مقتدر ملی با مشروعیت والا”- ا احمدولی مسعود و لوی جرگه حامد کرزی نیز هم‌سویی پیدا نکردند.
آخرین اقدام ، راهبرد جدید امریکاست، که در حال پیاده شدن است، اما به باور برخی کارشناسان، هیچ شراره‌ای را از امید در دل مردم افغانستان روشن نکرده است و همانا برای همه این پرسش پیش میآید ، که“راه ثبات و سعادت افغانستان کجاست؟”مضطر مانده‌اند.