-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۱۶, سه‌شنبه

کاخ شاهی سعودی درتیررس موشک های ایران

تحول خطرناک
حمله موشکی حوثی‌های یمن تحت حمایت رژیم ایران به عربستان بر تنش روابط تهران و ریاض افزوده است. یک کارشناس از "تحولی خطرناک" سخن می‌گوید.

وزیر خارجه عربستان امروز در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری سی ان ان، گفت که موشک شلیک شده به سمت ریاض، ساخت حمهوری اسلامی بوده و با حمایت سپاه و حزب الله لبنان به سمت عربستان شلیک شده است.

این در حالیست که فرمانده کل سپاه پاسداران ادعای در اختیار گذاشتن موشک به یمن از سوی حکومت ایران را بی‌اساس دانسته و گفته است: این موشک‌ها ساخت خود یمنی‌ها و صنایع نظامی آنها بوده است.

امیر طاهری، تحلیلگر سیاسی و کارشناس مسایل منطقه، در گفت‌وگو با دویچه وله، نه تنها معتقد است که حوثی‌ها "به هیچ وجه" قادر به ساخت موشک‌های بالستیک نیستند، بلکه تأکید می‌کند که یمن اصولا فاقد "زمینه‌های صنعتی" و فنی حتی برای ساختن "ساده‌ترین سلاح‌ها" است.

طاهری می‌گوید که موشک پرتاب‌شده توسط حوثی‌ها به سوی ریاض "بدون تردید" یک "موشک وارداتی" بوده است.
طاهری می‌گوید که موشک پرتاب‌شده توسط حوثی‌ها به سوی ریاض "بدون تردید" یک "موشک وارداتی" بوده است.

به گفته امیر طاهری، حمله موشکی به ریاض، «بحران یمن را یک قدم جلوتر برده و احتمال برخورد نظامی میان عربستان و متحدانش با جمهوری اسلامی را افزایش داده است».

این تحلیلگر آشنا با اوضاع یمن می‌افزاید، چنانچه موشک واقعا ساخت حکومت ایران بوده باشد، سپس این اقدام "عملی جنگی" محسوب خواهد شد و در چنین حالتی «منشور سازمان ملل متحد این امکان را به عربستان می‌دهد که برای دفاع از خود اقدام تلافی‌جویانه انجام دهد».

طاهری به همین دلیل، حمله موشکی اخیر را "تحولی بسیار خطرناک" می‌خواند.