-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۲۵, پنجشنبه

هشدار ارگ: از برگزاری لویه جرگه جلوگیری خواهد شد


هیولای لویه جرگه در اطراف کاخ ریاست جمهوری در گردش است.ظرف هفته های اخیر از میان محفل سیاسیون مخالف غنی- اتمر صدای برگزاری لویه جرگه نجات بلند است و این بار  سران ارگ و متحدان بین المللی نگران شده اند. محور نگرانی حکومت، پیشتازی برنامه ریزی شدۀ حامد کرزی و حمایت احتمالی «شورای نجات» به رهبری جنرال دوستم و عطا محمد نور از پروگرام لویه جرگه است.  ظاهراً قضیه زمانی شکل جدی به خود گرفت که حامد کرزی بعد از مذاکرات دو به دو با ولادیمیر پوتین در مسکو، بر لزوم برگزاری لویه جرگه اصرار دو باره کرد.
سخنگوی حکومت برای نخستین بار از اقداماتی برای «جلوگیری» از تدارک لویه جرگه خبر داده است.
شاه حسین «مرتضوی» سخنگوی رسمی دولت به رادیو آزادی گفت»
 «فراخوانی لویه جرگه صلاحیت‎های حکومت است. ترکیب و میکانیزم آن هم در قانون اساسی افغانستان وضاحت دارد. بنابر این حکومت برای جلوگیری از آن عده از افراد و اشخاصی‎ که دست به این کار زده‎اند، به نشر اعلامیه پرداخته‎است."
اما کرزی رزمایش دیگری را اجرا می کند. به گفته او، لویه جرگه « به خیر دولت» بوده و طالبان هم باید درآن اشتراک کنند:
من این صلاحیت را ندارم که لویه جرگه را بخواهم، ولی به حیث یک شهروند افغانستان پیشنهاد کرده می‎توانم و از تجربه که من به حیث رئیس جمهور در چهارده سال داشتم این را به خیر دولت امروز افغانستان می‎دانم که برای ایجاد اجماع ملی در قضایا بسیار مهم و سرنوشت ساز که ما با آن مواجه هستیم از ملت افغانستان طلب مشوره شود و به همین ترتیب از طالبان خواستیم که بیایند و همکار شوند و در این جرگه اشتراک کنند.
به نظر می رسد که این بار صدای دادخواهی برای طالبان از اتاق مذاکره کرزی- پوتین بیرون آمده است.