-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آذر ۳, جمعه

دکترغنی روی طرح ملیشه سازی کار می کند

 
 
نشریه امریکایی: تشکیل واحد های ملیشه درافغانستان بی نتیجه است
اشاره: این درحالی است که مجری اصلی تحویلدهی مسوولیت های امنیتی درسال های ۲۰۱۳- ۲۰۱۴ به اردوی داخلی خود آقای غنی بود که دم کمره ها پیوسته بیرق را به چشم  و صورتش می مالید.
 

پایگاه خبری  Task & purpose به قلم آدام وینستین نوشته است که استراتیژی جدید امریکا در واقع همان تلاش های ناکامی است که ما زمانی در ویتنام به کار گرفتیم. نشریه به تلاش ها در رابطه به تشکیل یک «لشکرزمینی» جدید در جنگ افغانستان اشاره دارد که اخیرا دکترغنی با امریکایی ها روی آن کار می کند. این لشکرآرایی مشابه به ایجاد قطعات دفاع خودی یا مسلح سازی ساکنان محلات به هدف جنگ با طالبان است.
 
ایجاد واحد های مسلح محلی مشابه به ایجاد قطعات دفاع خودی یا مسلح سازی ساکنان محلات است که بعد از آزادی سازی یک منطقه به وسیله اردوی ملی در آن جا ها مستقر می شوند تا دو باره به دست طالبان سقوط نکنند.  این مساله تاثیر اندک در بهبود وضعیت درافغانستان خواهد داشت. قوای جدید بسیار مشابه به آن چیزی است که در ویتنام به عنوان یک قمار به کار گرفته شد.
 
درآن زمان هزاران کمپنی حدود نیم میلیون نفر را درمحلات و روستا ها مسلح کردند که تعداد شان نسبت به اردوی ویتنام جنوبی هم بیشتر بود. ویلیام کورسون کارشناس مبارزه با شورش دریایی در ۱۹۶۸ از تشکیل قطعات محلی انتقاد کرد و نوشت: نتیجه ناکامی های این نیرو ها نه تنها تلفات نیروهای امریکایی را افزایش داد بلکه مصارف غیرضروری را بر بودجه امریکا تحمیل کرد.
 سازمان ملل متحد پیشاپیش از تشکیل واحد های ملیشیایی تحت رهبری امریکا درافغانستان ابراز نگرانی کرده  ابراز نگرانی کرده و گفته است که این کار افراد فاسد محلی مخالف دولت کابل را تقویت خواهد کرد . گروه دیگر انتقاد کننده گان مدعی اند که روی دست گیری کارزار ملیشه سازی در واقع راه اندازی دو باره پلیس محلی است که غیر از تولید فساد و کمک به شورشیان چیز دیگری از دست شان ساخته نیست. درحالی که اردوی افغانستان با بحران رهبری مواجه است، یک کارشناس وابسته به موسسه بروکلین در سپتامبر گذشته به نشریه تایمز گفته بود: هیچ ضمانتی درمیان نیست که اردوی ملی بتواند شبه نظامیان جدید را کنترول کند. 
روش های کهنه دیگر باره از سرگرفته می شوند.