-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۲۶, جمعه

بر ریاض وحشت استیلا یافته است

جنگ شاهزادگان عربستان در میدان نفت و خون و قدرت

راشاتودی – ترجمه رضا نافعی
یک پایگاه اینترنتی  با استناد به منابع محلی می نویسد کمپین تصفیه و تسویه حساب که محمد بن سلطان با هدف مبارزه با فساد آغاز کرده خونین تر، خشن تر و گسترده تر از آنست که تصور می شود.

بر اساس گزارش رسانه ها  اقدامات محمد بن سلطان برای تسویه در دستگاه قدرت عرستان سعودی  که یک هفته پیش آغاز شد گسترشی اساسی تر  از آنچه که تا کنون خبر داشتیم یافته است.

ناشر پایگاه  میدل ایست آی که نزدیک به اخوان المسلمین است گزارش می دهد که بر خلاف آنچه تا کنون ادعا شده بود تعداد کسانی که در پی کمپین باصطلاح  ضد فساد بن سلمان دستگیر شده اند نه  30نفر بلکه بیش از 500 نفر از نخبگان هستند.

میدل ایست آی از قول افرادی که حرفشان موثق است ولی برای دور نگاه داشتن خود از خطر می خواهند ناشناس بمانند، گزارش می دهد که کار به برکنار کردن افراد از مسئولیت ها  وبازداشت آنان محدود نمانده بلکه برخی از  باز داشت شدگان برجسته عربستان سعودی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حتی چنان  شکنجه شده اند که بالاجبار  به بیمارستان  منتقل گشته اند.

شکنجه که متضمن اِعمال شیوه های معمولی است نباید موجب مجروح شدن صورت افراد بازداشت شده گردد. این نیز باید ذکر شود که  شکنجه گران فقط کسانی را  شکنجه می کنند که می خواهند آنان را مجبور به دادن اطلاعات دقیق از حساب بانکی خود سازند.

بر ریاض وحشت حاکم است

بنا به گزارش  پایگاه  اینترنتی پیشگفته  دستگیری برخی از روحانیون، نویسندگان،اقتصاددانان و شخصیت های اجتماعی نشان میدهد کارزار پاکسازی فعلی  که  زیر لوای مبارزه با فساد صورت می گیرد، در جهت خاصی سیر می کند. آماج حمله عمدتا افرادی هستند که با ملک عبدالله، سلطان متوفی عربستان که در سال 2015 درگذشت روابط نزدیک داشته اند.  گفته می شود که وحشت بر ریاض مستولی است.

ارزیابی غالب در میان مردم عربستان این است که بن سلمان در پی آنست که  پیش از در گذشت پدر 81 ساله خود و وارث او شدن، در زمان حیات خود او، تمام رقبای بالقوه خود را، چه در درون خانواده سعود و چه بیرون از آن خانواده ، از عرصه دور کند.

قرار است روز امروز (چهارشنبه) هفت شاهزاده از هتل کارلتون در ریاض که بسیاری از افراد مشمول پاکسازی در آنجا نگاهداری می شوند، آزاد گردند و به کاخ سلطنتی باز گردانده شوند.

دونالد ترامپ در تویتر اعلام کرد که به ملک سلمان و  ولیعهد او اعتماد دارد» آنها دقیقا می دانند که چه می کنند». برخی از آنها که امروز با واکنشی سخت روبرو شده اند سالها کشور خود را «دوشیده اند».

مرد مورد اعتماد بوش نیز در میان بازداشت شدگان است

به گزارش خبرگزاری رویتر دولت ریاض در روز های گذشته تمام دارائی محمد بن نایف پسر عموی  بازداشت شده شاهزاده را  مسدود کرده است. چند تن از فرزندان سلطان بن عبد العزیز ولیعهد پیشین نیز سرنوشت مشابهی یافته اند. شاخص ترین آنها سفیر سابق و با سابقه عربستان در امریکاست که مرد مورد اعتماد جورج بوش پسر بود : شاهزاده بندر بن سلطان.

بندر بن سلطان از جمله در ارتباط با معامله اسلحه معروف به الیمامه رشوه خواری کرده است.

گویا او در سال  1990 از طریق انعقاد  قرار داد برای خرید هواپیماهای جنگنده به ارزش 56،5میلیارد دلار  یک روستا  و یک مرکز ورزشی نیز در انگلستان دریافت کرده است. بندر در سالهای 2هزار   توجه مقامات مبارزه با فساد  را در امریکا و انگلستان  به خود جلب کرده بود.

مثلا 30 میلیون دلار  به حساب بانکی بندر در «بانک – ریگس» در واشنگتن ریخته شده  بدون آن که مشخص شده باشد برای چه. ولی در سال 2006 ، پس از دخالت تونی بلر نخست وزر انگلستان، مقامات مبارزه با فساد  تحقیقات خود را در مورد بندرمتوقف ساختند.