-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۲۷, شنبه

مسکو: ما با طالبان منافع مشترک داریم


مسکو همانند دوره شوروی سابق دو باره در ترکمنستان و ازبکستان مستقر شده است. تایمز لندن به تاریخ شانزده اکتوبر 2017 براساس یافته های خود از منابع رسمی حکومت افغانستان و نفرات گروه داعش، در مقاله ای نوشته بود که روسیه از طریق مسیرهای مرزی کشورهای آسیای میانه با افغانستان طالبان را از نظر مالی، نظامی  و مواد سوختی تأمین می کند. 
منابع روسی تدارکات مستقیم نظامی به طالبان را تایید نمی کنند اما می پذیرند که در جنگ علیه داعش، بین طالبان ومسکو منافع مشترک وجود دارد. نشریه دی کانورسیشن می نویسد که مسکو بدین باور است که طالبان بر مسایل داخلی افغانستان توجه دارند؛ برعکس داعش یک تهدید فرا ملیتی بر کشورهای آسیای میانه و روسیه به حساب می رود. هزاران شهروند روسیه در روسیه در صفوف داعش و دیگر دسته جات شبه نظامی جنگیده اند. بسیاری از آنان که در جنگ ها مشارکت داشته اند جنگجویانی از آسیای میانه اند که در قلمرو روسیه کار و زنده گی کرده و در حملات تروریستی درخاک روسیه ، ترکیه سویدن و امریکا شرکت کرده اند. 
به حواله دی کانورسیشن، دولت روسیه از نظر تئوری توطئه فکر می کنند که تهدید داعش یک پروژه ای امریکایی به هدف ایجاد بی ثباتی در روسیه است.  مقامات روسی در 2016 مدعی شدند که «هلیکوچتر های ناشناس» در افغانستان به گروه داعش اکمالات می کنند. 
ضمیرکابلوف فرستاده ویژه پوتین برای افغانستان مدتی پیش در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی ترکیه تصریح کرده بود که پایگاه های امریکا در قلمرو افغانستان بخشی از برنامه امریکا به هدف اعمال سلطه بر منطقه و تهدید منافع روسیه در آسیای میانه به شمار می رود. پالیسی امریکا درافغانستان به گسترش تحرکات روسیه به منظور احیای نفوذ از دست رفته همانند زمان شوروی در ازبکستان و ترکمنستان منجر شده است. همچنان نقش و نفوذ مسکو روابط آن کشور با چین را نیز در رابطه به ختم بازی درافغانستان توسعه داده است.