-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۲۱, یکشنبه

خطر داعش، ازبکستان را به همیاری با تاجکستان مجبور کرد

نورانگیز رستم، رادیو آسیای میانه، دوشنبه
 
 

 صدور گاز از ازبکستان به تاجکستان از سرگرفته می شود.
یک مسوول ریاست نفت و گاز وزارت انرژی تاجیکستان به رادیو“آسیای میانه”گفت، تاکنون از ترنسگاز”و“تاجیکترنسگاز”شرکت های ذیربط کشور، دو باربر سر میز مذاکرات نشسته، به این توافق رسیده‌اند.
 
وی افزود، تنها مشکل تشخیص لوله‌های انتقال گاز باقی مانده است، که طی چند سال نبود آن احتمالاً جا – جا خراب شده باشند: “از همین خاطر، اکنون ما باید تمام لوله‌ها را از نظر گذرانده، بگونه درست تشخیص دهیم و مطمئن شویم، که آماده هستند. آن زمان ما با دل پُر به جانب ازبیکستان می‌گوییم، که مرحمت، گاز را انتقال دهید!
” مسوول ریاست نفت و گاز وزارت انرژی تاجیکستان می‌گوید، تا کنون موضوع نرخ و حجم گازی، که از ازبیکستان انتقال می‌یابد، مشخص نشده است، اما قیمتی، که تاجیکستان پیشنهاد کرده است، خیلی پایین تر از قیمت ها در بازار جهانی است.
هم اکنون یک هزار متر مکعب گاز در بازار جهانی ۳۰۰ دالر ارزش دارد.
ازبیکستان هنوز سال ۲۰۱۲ انتقال“سوزشواری کبود”- اش را به تاجیکستان قطع نمود. “اوزترنسگاز”دلیل آن را“بسنده نبودن ذخایر”عنوان کرد.
در اصل کارشناسان حدس زده بودند، که تصمیم تاشکند“ریشه‌های سیاسی”دارد. در زمان اسلام کریموف نه فقط در این ساحه، بل دیگر ساحات نیز روابط تاجیکستان و ازبیکستان به سردی گراییده بودند. اکنون از سرگیری انتقال گاز ازبیکستان به تاجیکستان را از جمله پیشرفت هایی می‌شمارند ، که با تغییر قدرت در ازبیکستان اتفاق می‌افتد.
از آغاز سال ۲۰۰۸ ازبیکستان به تدریج قیمت گاز را هم بالا می‌برد و هم حجم انتقال آن را کاهش می‌داد. قیمت گاز ازبیکی از ۱۴۵ دالر ازهر هزار متر مکعب در سال ۲۰۰۸ به مرز ۴۰۰ دلار در سال ۲۰۱۲ بالا رفت.
حجم انتقال آن از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در سال ۲۰۰۸ به ۱۳۲ میلیون متر مکعب پایان آمد.
کارخانه‌های تاجیکستان در این میان به جای گاز با استفاده از فناوری های جدید به گونه ی دیگر مواد سوختی رو آوردند. بزرگترین کارخانه ها، مانند شرکت الومینیوم تاجیک و هم“تاجیک سیمینت”، از جمهوری چین دستگاه های تولید گاز را وارد نموده، از همین راه مشکل خود را رفع کردند.
ازبیکستان در میان کشورهای شوروی پیشین سومین کشورتولید کننده گاز پس از روسیه و قزاقستان میباشد و همه‌ساله ۶۳-۶۵ ملیارد متر مکعب گاز تولید می‌کند. تاجیکستان نیز ذخایر گاز خودی را دارد، که همانا دست نخورده‌اند. اکنون چیزی بیشتر از ۳ میلیون متر مکعب در جنوب کشور تولید می‌شود.