-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آذر ۱۶, پنجشنبه

گرفتن بیت المقدس حکم قطعی تاریخ نیست؛ تا زمان گردن نهی به یک توازن، می تواند بارها تغییر بخورد

ترمپ با بازگشت به گذشته ۲۳ ساله با اشاره به مصوبه کنگره این کشور در سال ۱۹۹۵ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت‌المقدس، تاکید کرد که "زمان اجرایی کردن آن مصوبه مدت‌ها بود که به تاخیر افتاده بود".

تنها چند دقیقه پس از اعلام رسمی این تصمیم، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: "از لحظه اول بر عهده گرفتن دبیر کلی سازمان ملل متحد، مخالفتم را با هرگونه تصمیم یک جانبه که مساله صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را به خطر بیندازد اعلام داشته‌ام."اکنون در این لحظه التهاب‌آور، یک بار دیگر می خواهم تاکید کنم که هیچ راه حلی به غیر از تشکیل دو کشور مستقل وجود ندارد. راه حل جایگزینی وجود ندارد."

به نظر می رسد که بعد از قریب ۱۴۰۰ سال، عکس العمل آن همه حذف، سلب وبی جا شدن های بستر زیستی یهودیان دراوایل سال های پا گیری اسلام نه تنها فراموش نشده که سخت در کوره روزگار پخته تر نیز شده است.  نسل های کنونی اسلام تاوان همان لنگر گیری ها مهیب را می دهد. عجیب است که تاریخ زنده بشر چه گونه با عبور از زیکزاک های سرگیجه آور بازهم به اصل خود متمایل می شود. اما وضع روزگار کنونی نیز به قرار ۱۴۰۰ سال پیش نیست، بافت ها و قابلیت های یهود و اسلام برای بقا به حدی متفاوت رشد کرده اند  که نمی توان عواقب اقدامات امریکا و خوشحالی نوستالژیک اسراییل را حدس زد.

این مساله یک بن بست پیچیده تاریخی است و جای تعجب است که صدراعظم اسراییل که از چهار طرف با تهدید های اسلامی درمحاصره قرار دارد چرا این چنین ذوق زده شده است؟  این اقدام انگیزه جنگ اسلامی را چندین برابر افزایش خواهد داد و بزنس سیاسی واستراتیژیک ایران به گونه ای بی سابقه در رونق خواهد افتاد. حتی اگر برخی چرخش های ( تا هنوز) غیرقابل پیش بینی را به زمان خود شان فرض کنیم، ایران به یک ابرقدرت بی مهار مبدل خواهد شد.