-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آذر ۲۸, سه‌شنبه

رادیکالیزم قومی درشمال درحال شکل گیری است

کارسازی غنی- عبدالله در مشوره با سفارت امریکا برای حذف آخرین پایگاه مقاومتی اردوگاه ضد طالب- داعش صبغه گذرا و آزمایشی دارد. نوعی دماسنج روحیات عمومی است. عملیات ارگ هرچند از سوی شخص عطا نور و نیروهای مردمی مقاومت برگشت خورده، اما قرار نیست متوقف بشود. هرگاه این فرصت وحضور تاریخی از بین برده شود،‌ درقدم اول،‌ این شکست تاریخی، همه چیز را به نقطه اول بر می گرداند. ثانیا جبران ضربه تاریخی، مقتضی صبر وایستاده گی درازمدت خواهد بود.
اما دوره نادرخان هرگز اعاده شدنی نیست. درعوض، فصل به مراتب رادیکال تری بازمی شود که حامل مطالبات تشکیل یک کشور مستقل درشمال خواهد بود. دلیلش این است که ارگ، همه طبقات اجتماعی را به نقطه صفری اعتماد و همزیستی سوق می دهد.
 عطا محمد نور گفته است که واکنش او اقدام حذفی و سلبی ارگ "برای فعلا" فقط حرکت مدنی در چهارچوب قانون خواهد بود. او افزود: "اما در صورتی که از طریق قوه قهریه اقدام شود، هر گزینه‌ای را در نظر خواهیم گرفت".
معلوم است که حرکت مدنی درچنین فضایی جواب نمی دهد. او باید برای یک آزمون تاریخی آماده گی داشته باشد.