-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آذر ۱۸, شنبه

حضرت محمد «ص» رغبت چندانی به بیت المقدس نداشت

بیت المقدس سرزمین بنی اسراییل و مسیحیت بوده است.

 استاد عبدالحی «خراسانی»
چند نکته‌ که باید جوانان خراسان / افغانستان مدنظر داشته باشند.

یک
بیت المقدس، یک هزار و سه صد سال قبل از آن که حضرت مسیح(ع) متولد شود، و دو هزار سال قبل از آن که حضرت محمد(ص) مبعوث گردد، برای یهودیان براساس متن کتاب مقدس که فرموده است:
«... و ایشان به سوی شهری که تو برگزیده ای و خانه ای که به جهت اسم تو بنا کرده ام نزد خداوند دعا نمایند؛
(کتاب مقدس، کتاب اول پادشاهان، باب هشتم، 44)  قبله، مکان مقدس، مبارک و هم شأن مکه برای یهودیان بوده است.

ما نباید فراموش کنیم که بیت المقدس در زمان خلافت حضرت عمر ( رض) و با حضور شخص او و امان نامه ای که نوشت، به تصرف ارتش حجاز درآمد و اما تمام اماکن مقدس یهود و مسیحیت از آسیب درآمان ماندند.
لهذا بنا به استناد تاریخ و کتب مقدس ثلاثه، بیت المقدس سرزمین بنی اسراییل و مسیحیت بوده است.

دو؛
آن چه که بیت المقدس را برای مسلمانان متبرک، مبارک و مقدس ساخته است ، داستان معراج حضرت محمد (ص) است که مطابق آیه 
سُبحانَ الَّذی اَسرَی بِعَبدِه لَیلاً مِنَ المَسجِد الحَرام اِلَی المَسجِد الاَقصی اَلَّذی بارَکنا حَولَه.(اسراء، 1)
(منزه است خدایی که بنده اش را شبانگاهی از مسجدالحرام به سوی مسجدالاقصی ـ که پیرامونش را برکت دادیم ـ سیر داد...) می باشد.
نکتۀ دوم موضوع قبله بودن بیت المقدس در اوایل اسلام است که مطابق نص قرآن ، تاریخ و روایات معلوم است که نه حضرت محمد( ص) رغبتی چندانی داشته است که بیت المقدس قبله دایم باشد و نه عرب های ساکن مکه (چه مسلمان و کافر و منافق ) هیچکدام راضی نبوده اند.
سرانجام مطابق میل محمد(ص) و اهل مکه ( که براساس عشق و علاقه هویتی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و کسب اعتبار معنوی تمایل به کعبه داشتند که قبله باشد) آیه ای ذیل نازل گردید، 

" قَدْ نَری‏ تَقَلُّبَ وَجْهِکَ فِی السَّماءِ فَلَنُوَلِّیَنَّکَ قِبْلَةً تَرْضاها فَوَلّ‏ِ وَجْهَکَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَیْثُ ما کُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَکُمْ شَطْرَهُ وَ إِنَّ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ لَیَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَ مَا اللّهُ بِغافِلٍ عَمّا یَعْمَلُونَ "بقره ۱۴۴

( اى پیامبر، ما چهره تو را که در انتظار وحى به این سو و آن سوى آسمان مى گردانى، مى بینیم. اینک تو را به سوى قبله اى که از آن خشنود شوى مى گردانیم. پس در نماز خویش روى خود را به سوى کعبه که بخشى از مسجدالحرام است بگردان، و شما مسلمانان نیز هر جا که باشید روى خود را به سوى آن بگردانید. قطعاً کسانى که به آنان کتاب آسمانى داده شده است مى دانند که تغییر قبله از بیت المقدّس به کعبه حق و از جانب پروردگارشان است، و خدا از آنچه مى کنند بى خبر نیست.)
پرواضح معلوم است که علاقه پیامبر خدا به بیت المقدس به اندازه این عشق عامیانه امروزی ما و به این افراط نبوده است .
سه؛ 
با توجه به واقعیت های تاریخی، بیت المقدس برای مسلمانان دارای اعتبار تاریخی به لحاظ قبلۀ موقت و اعتبار معنوی و روحانی از جهت داستان معراج می باشد.
پس نتیجه می گیریم که بیت المقدس برای مسلمانان در اعتبار مکه و مدینه نیست، بلکه به عنوان یک شهر مقدس ادیان ابراهیمی همان قدر که برای سایر ادیان مبارک و مقدس است برای ما هم است.
به عبارت دیگر تنها ما صاحب بیت المقدس نیستیم، یهودیان و مسیحیان بیش از ما و پیش از ما صاحبان بیت المقدس بودند و هستند.
لهذا بحث امروز بحث سیاسی است و نه جهاد کفر و اسلام و تهاجم، موضوع اداره و امنیت مکان سه دین سماویست.
بهترین تصمیم همان بود که مطابق فیصله سازمان ملل متحد اداره این شهر بی طرف می بود که متأسفانه در جریان جنگ عرب ها و اسراییل بیت المقدس از شرق و غرب به اشغال درآمد و مشکل را پیچیده تر ساخت.

چهار؛ 
این شهر برای مسیحی ها به دلیل وجود "کلیسای مقبره مقدس" مقدس و مهم است، بنایی که به باور مسیحیان جهان داستان زندگی حضرت عیسی(ع) ، از مصلوب شدن تا مرگ و رستاخیز، همین‌جا اتفاق افتاده است.
یعنی محل بعثت، عروج ، مصلوب شدن و آرامگاه می باشد.
مطابق روایت مسیحیان حضرت عیسی را همین‌جا، در جلجتا یا تپه کال‌وری، به صلیب کشیدند. قبرش هم داخل آرام‌گاه بود، و رستاخیزش هم همین‌جا بوده است.
پس می بینیم که بیت المقدس قبل از آن که برای ما مهم بوده باشد برای پیروان آیین مسیحیت مهم، مقدس و با اهمیت است.
پنج؛

برای‌ افغانستان در شرایط فعلی بهترین و مناسب ترین اقدام در رابطه با عدم توجه اسراییل به قطعنامه های سازمان ملل متحد و اقدام اخیر رئیس جمهور آمریکا در رابطه با بیت المقدس این است، که موضوع را از طریق نهاد های بین المللی و در همراهی با کشور های کنفرانس اسلامی تعقیب نماید و از تحریک بی معنی افکار عمومی پرهیز کنیم.
در شرایط ای که کشور سعودی خم به ابرو نمی آورد و کنسرت موسیقی به راه انداخته است و قطر قرار دادی چهارده میلیارد دلاری با فرانسه می بندد، رفتار های عامیانه و غیر خردمندانه ما نه مطابق شرایط ملی ماست و نه بین المللی ما.
بگذارید وزارت امور خارجه از طریق همراهی با کشور های اسلامی و سازمان ملل متحد به وظیفه خود عمل نماید و مردم بهتراست به فکر امنیت و آرامش و رفاه مردم هریوا و قندهار و بلخ و کابل و بامیان ..،، باشد که بیت مقدس همین جاست.
بیت المقدس ما زادگاه مولانا ست که وضعیت بارگاه و گنبدش مایه شرم و خجلت تاریخی می باشد، اگر ما به تاریخ و هویت و فرهنگ خود ده درصد دغدغه اهل مکه و صدر اسلام را می داشتیم، زادگاه مولانا صاحب قرآن پهلوی اکنون به این وضعیت نمی بود.