-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آذر ۲۰, دوشنبه

روسیه وارد مصر می شود

چک پوینت آسیا
انعقاد پیمان نظامی بین مصر و روسیهقاهره و روسیه به توافقی اولیه دست پیدا کرده اند که براساس آن دو طرف قادر خواهند بود از پایگاه های نظامی و هوایی یکدیگر استفاده کنند. نیویورک تایمز از قول اندرو میلر مقام ارشد سابق وزارت امور خارجه امریکا که اکنون در پروژه دمکراسی در خاورمیانه فعال است می نویسد: «در عمل حضور جت های روسی در مصر نگرانی ها را در مورد امنیت عملیات نظامی نیروهای آمریکایی افزایش داده و نیاز به هماهنگی با هواپیماهای نظامی که در آن پایگاه ها حضور دارند را بیشتر می کند. این مشکلی بزرگ در ارتباطات دفاعی ایالات متحده و مر خواهد بود.»

مصر دیگر به آمریکا اطمینان ندارد، به ویژه پس از اتفاقات سال 2011 که در جریان تقابل با اخوان المسلمین روی داد. علاوه بر این ایالات متحده در سوریه از شورشیان حمایت می کند درحالی که مصر علاقمند است که نیروهای روسی حامی اسد به پیروزی برسند. بنابراین مصر دلایل زیادی دارد که رابطه خود را با مسکو گسترش دهد از جمله استفاده از پایگاه های مصری در صورتی که مسکو بخواهد با نیروهای داعش در صحرای سینا مقابله کند یا در لیبی به همین منظور مداخله کند.
واشنگتن هر کاری خواهد کرد تا از نهایی شدن این قرارداد جلوگیری کند. در غیر این صورت روسیه در کشوری نفوذ پیدا می کند که می تواند به خوبی از آن بهره ببرد. حالا همه چیز به مصر تحت رهبری ژنرال سیسی بستگی دارد که می خواهد سیاست مستقل تری را در ارتباط با امریکا اتخاذ کند.