-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ دی ۳, یکشنبه

شمال افغانستان و پیشنهاد دبیرخانه واحد بین روسیه، ایران و ترکیه

این خبر کوتاه بی هیچ زحمتی صفحۀ حوادث در بسترهای با هم مرتبط در سوریه- افغانستان را نمایش می دهد.  تشنج شمال با مرکز درافغانستان بخشی از شروع یک فصل جدی تر دررقابت بین المللی است.
به گزارش پیک نت، همزمان با پافشاری امریکا برای حفظ نیروهای نظامی اش در خاک سوریه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) طی سخنانی که از آن بوی هشدار می آمد گفت:

 همان گونه که رئیس جمهور روسیه بارها اعلام کرده، اهداف روسیه و ایران و ترکیه در جنگ با تروریسم در سوریه صد در صد با هم منطبق نیست اما قطعا دارای همبستگی صد در صد جهت پیروزی بر تروریسم و حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت جمهوری عربی سوریه، تامین هماهنگی بین تمام اقوام و ادیان آن است. برای اولین بار در تاریخ، روسیه - ایران - ترکیه اجلاس سوچی را برگزار کردند و در این اجلاس ابتکار برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه پیشنهاد شد.

من نمی خواهم پیشگویی کنم، اما معقولانه است که برای اتحاد سه کشور روسیه، ایران و ترکیه ساختاری با دبیرخانه واحد تاسیس شود. البته معتقدم که هر اتفاقی به موقع خود به وقوع می پیوندد، اما مسائل معاصر جهانی به گونه ایست که نیاز به ائتلاف انعطاف پذیر  جهت واکنش موثر و عملیاتی نسبت به چالشها دارد.