-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آذر ۲۶, یکشنبه

هشدارمسکو به کابل درباره تحریم تفنگ کلاشینکوفاشاره: اراضی کوهستانی افغانستان عرصه جولان کلاشینکوف است. نشانه گیری امریکا به معنای آغاز نبرد هویتی در عقبه جنوبی حوزه روسیه است.


به گزارش پاکستان آبزرور، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می گوید، ایالات متحده برحکومت کابل فشار می آورد که تا هزاران قبضه کلاشینکوف روسی را از رده استفاده خارج کرده و به عوض آن، تجهیزات امریکایی را جایگزین آن کند.
لاروف به قانونگذاران روسی اظهار داشت که امریکایی ها پافشاری دارند که ۵۰ هزار اسلحه کلاشینکوف را همراه با مهمات آن که به گونه رایگان دردسترس نیروهای امنیتی افغانستان قرارداده شده بلااستفاده ساخته و به جای آن تفنگ های نیمه خودکار امریکایی را خریداری کند. 
روسیه تامین کننده اسلحه به افغانستان است و درسال ۲۰۱۶ به تعداد ده هزار تفنگ جدید کلاشینکوف را دراختیار افغانستان قرار داد. حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان پس از دریافت محموله های سلاح، آن را نشانه ای از"دوستی عمیق میان" افغانستان و روسیه اعلام کرده بود.
او گفته بود که این هدیه مهم از سوی دوست کشور( روسیه) برای منطقه و افغانستان دارای اهمیت است. اما اکنون به نظر می رسد که ساز دیگری نواخته می شود. درطی دهه های اخیر درشرایط مختلف جنگی در افغانستان از تفنگ های اتوماتیک کلاشینکوف نوع AK- 47 استفاده شده است.
این نوع اسلحه هرچند قدیمی تر است اما دردیگر کشورها نیز فعالانه مورد استفاده قرار می گیرد. لاوروف اظهار داشت که امریکا به هدف مصروف کردن روسیه، اسلحه کلاشینکوف را تحریم کرده است. وی افزود که مسکو پیشاپیش به مقامات کابل نسبت به اهداف پشت پرده امریکا و سرنوشت جنگ ابزار های روسی درافغانستان درصورت تسلیم شدن آن ها دربرابر فشارهای واشنگتن هشدار داده است.