-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۳, سه‌شنبه

جنرال زبردست اما فروتن درفیلم هالیوود

فیلم "۱۲ جنگاور" با بازی کریس همسورث و نوید نگهبان درباره حکایت ماموریت نخستین نیروهای ویژه آمریکا در افغانستان بعد از رویداد ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ به سینماها آمده است.


این فیلم بر اساس اثر کتاب "سربازان اسب‌سوار" ایجاد شده که در آن داستان یک تیم از مأموران سازمان استخباراتی آمریکا به همراه نیروهای ویژه‌ این کشور را به نمایش می‌کشد که پس از حملات ۱۱ سپتامبر، برای نبرد با طالبان و القاعده به افغانستان می‌آیند.

زمانی که این نیروها به مناطق کوهستانی صعب‌العبور در افغانستان می‌رسند، میچ نلسون (با بازی کریس همسورث) که رهبری این تیم را بر عهده دارد، باید ژنرال عبدالرشید دوستم (با بازی نوید نگهبان)، یکی از فرمانده
ان جبهه شمال را راضی کند تا در این نبرد به آنها کمک کند.
این متحدان جدید با دشمنی روبرو می‌شوند که شمار آنان بیشتر است، به مراتب مجهزتر هستند و کسی را نیز اسیر نمی‌گیرند.
ژنرال دوستم اکنون سمت معاون اول رییس جمهوری افغانستان را بر عهده دارد و از یک سال به این سو در ترکیه به سر می‌برد. فرزند ارشد و رئیس دفتر آقای دوستم برای شرکت در نخستین نمایش این فیلم به آمریکا سفر کرده‌اند.

فیلم "۱۲ جنگاور" فراز و نشیب‌های رابطه بین میچ نلسون و ژنرال دوستم را به نمایش می‌کشد که در یکی از موارد ژنرال دوستم با انتقاد از فرمانده تیم ویژه آمریکایی می‌گوید که او بیشتر مانند یک سرباز فکر و عمل میکند تا یک سلحشور.
نوید نگهبان، بازیگر شناخته شده ایرانی هالیوود، در باره این فیلم به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این نخستین فیلمی است که واقعا شجاعت، جسارت و دلیری مردم افغانستان را نشان می‌دهد".
او با اشاره به گفت‌و‌گویش با چند سربازی که در این ماموریت شرکت کرده بودند، گفت: "این سربازان برایم گفتند که بدون حمایت دوستم و جنگجویان اسب‌سوارش اصلا ممکن نبود که در آن نبرد پیروز شوند".
سعید تغماوی، بازیگر فرانسوی، در این فیلم نقش یک فرمانده طالبان را بازی کرده که یک زن را به دلیل کتاب خواندن پیش دو دخترش به قتل می‌رساند.

'نمایش قدرت آمریکا'

این فیلم در نیومکزیکو در جنوب آمریکا ساخته شده و نکته چشمگیر آن مناظر خشک و کوهستانی فیلم است که به افغانستان شباهت دارد.
مجله ورایتی درباره "۱۲ جنگاور" نوشته که این یک فیلم جنگی است که می‌خواهد به تماشاچی حسی بدهد که آمریکا "قدرت شکست ناپذیری است".
این مجله همچنین نوشته که این فیلم بر اساس یک باور کهنه‌ ساخته شده که "اگر طالبان و القاعده در افغانستان شکست بخورند، دیگر حملات مشابه ۱۱ سپتامبر در آمریکا رخ نمی‌دهد؛ اتفاقی که رخ نداد اما دلیلی اصلیش واقعا همین بوده است؟"
بی بی سی