-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۷, شنبه

این جنگ کارآمد نیست
استیوکول نویسنده کتاب «جنگ اشباح» کتاب تازه ای مملو از اطلاعات سری تحت نام «اداره اس» نوشته است که به بررسی روابط پیچیده میان امریکاُ افغانستان و پاکستان اختصاص دارد.


  به گزارش فایننشل تایمز، استیو کول ژورنالیست معروف مسایل اطلاعاتی امریکا می نویسد که درسال ۲۰۰۸جوبایدن، چوک هاگل و جان کیری که تازه از دیدن پناه گاه شبکه ای بن لادن در ارتفاعات توره بوره برگشته بودند، با حامد کرزی دریک ضیافت شام شرکت کردند.

 کرزی درآن زمان یک چهره آرمان گرای نوع دن کیشوتی بود که مایل بود امریکایی ها را زخم زبان بزند. پس از آن که او گفت که امریکا برای افغانستان کدام کاری انجام نداده است،‌ جو بایدن با دست روی میز کوبید و اعلام کرد که این گفت و گو، این غذای شام دیگر تمام شده است و به طرف درخروجی راه افتاد. کرزی درآن زمان خبر نداشت که قرار بود پسر جوبایدن برای شرکت در جنگ وارد افغانستان شود.

در همان زمان کوندالیزا رایس نتیجه گرفت که «این جنگ کارآمد نیست».


نویسنده به عملیات موفقانه سی آی ای درافغانستان اشاره می کند و می نویسد که باری گری شروئن، عامل سیا در افغانستان از سوی شخص مسوول ایستگاه طیاره های بی سرنشین پیامی دریافت کرد که دو تن از اعضای القاعده درلباس غربی درنزدیکی یک میدان هوایی که طالبان آن را ساخته اند ایستاده اند.  شرون می گوید که آن ها در واقع می خواستند دو همکار بلند اندام و ریش دار سی آی ای را هدف قرار دهند!

ستیوکول می نویسد که سرویس جاسوسی امریکا از احمد پاشا رییس آی ایس آی پاکستان جاسوسی می کرد و احمد پاشاه از فردی نزدیک تر در داخل حکومت. استیوکول نکته جالبی را درهمین رابطه نقل می کند:
لیون پنیتا در سال ۲۰۰۹ به پاکستان سفر کرد و با احمد پاشا و آصف علی زرداری دیدار داشت. زرداری حین صرف غذا به پنیتا گفت: احمد پاشا همه چیزهایی را که من در باره آن فکر می کنم و درباره آن حرف می زنم می داند. من همه روزه به دفتر احمد پاشا می روم و می گویم: سلام احمد!
بنا برین سیا به این نتیجه رسید که رییس جمهور پاکستان هدف شماره یک نظارت اطلاعاتی سازمان آی اس آی بوده است.
در کتاب اداره اس به نقش پاکستان دراستفاده از طالبان پرداخته شده است. در بخشی از کتاب آمده است که علی رغم افت وخیز ها در روابط پاکستان و امریکا، سازمان سی آی ای با طالبان درتماس و مذاکره بود. دریک مورد زمانی که امریکا مذاکرات مخفیانه را با طالبان پیش می برد، اشفاق کیانی و رییس آی ایس آی به نام رهبر طالبان (ملاعمر) بیانیه هایی ترتیب می دادند که گویا که ملاعمردریک مکانی مخفی می باشد اما امریکایی ها نمی دانستند که او در یک شفاخانه ای در کراچی درحالت مرگ قرار داشت.