-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۶, جمعه

دو روایت از گفتگوی تلفنی ترامپ - اردوغان


رادیو فرانسه: دولت ترکیه می‌گوید گزارشی که کاخ سفید از مکالمۀ تلفنی رؤسای جمهوری آمریکا و ترکیه ارائه کرده درست نیست. از نظر آنکارا، آمریکایی‌ها سخنان رد و بدل شده میان دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان را "به طور دقیق" نقل نکرده‌اند.

چهارشنبه شب کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ در گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان از او خواسته است که عملیات نظامی عَفرین در خاک سوریه را "محدود کند و کاهش دهد". در بیانیۀ کاخ سفید آمده بود که طی این گفتگو "دونالد ترمپ ابراز نگرانی کرد که افزایش خشونت در عفرین، اهداف مشترک دو کشور در سوریه را به خطر بیندازد".

اما یک روز بعد - بامداد پنجشنبه ٢۵ ژانویه - منابع رسمی دولت ترکیه به این "روایت" کاخ سفید اعتراض کردند و گفتند که محتوای مکالمۀ تلفنی به درستی نقل نشده است. آنان می‌افزایند: "پرزیدنت ترامپ هیچ نگرانی در مورد افزایش خشونت ابراز نکرد و تنها گفت که مدت زمان عملیات نظامی ترکیه باید کوتاه‌تر شود".