-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ دی ۲۸, پنجشنبه

کشف «دراماتیک» نیلی هیلی از کابل

 

اما نماینده قزاقستان که همسفر نیکی هیلی بود ازتشدید تحرکات تروریستی درشمال وشرق سخن می گوید.

گزارش واشنگتن پستنیکی هیلی سفیرامریکا در ملل متحد بعد از سفر به کابل گفته است که پالیسی امریکا درافغانستان کار آمد است و  مذاکرات صلح بین طالبان و حکومت نسبت به به هر زمان دیگر قریب الوقوع است. نیکی هیلی استراتیژی جدید ترمپ درافغانستان را کارآمد خوانده وگفته است که سفرش درترکیب هیات شورای امنیت ملل متحد به کابل عالی بوده است. نیکی هیلی گفته است که در سفر به کابل شاهد تغییرات دراماتیکی بوده که حاصل آن چیزهایی است که امریکا درین کشور انجام داده است.
 

اما نکاتی که دیگر اعضای شورا مطرح می کنند با نظر نماینده امریکا منافات دارد.
خیرات عمروف رئیس دوره ای اعضای شورای امنیت ملل متحد اظهار داشت که ادامه نا امنی به ویژه تشدید فعالیت های تروریستی درشمال و شرق افغانستان و تشویق جنگجویان خارجی از سوریه و عراق برای رفتن به افغانستان مایه نگرانی است.
 
وی افزود با توجه به این که راه حل نظامی بدون فرآیند سیاسی کافی نیست، گفت که شورا خواستار افزایش تلاش های سیاسی برای رسیدن به صلح است.
نماینده امریکا در رابطه به قطع کمک های مالی به پاکستان اظهار نظر نکرد اما گفت که دولت افغانستان قبلن به هدف تغییر رفتار پاکستان خواستار یک اجماع بین المللی برای اعمال فشار برین کشور شده بود.
وی گفت: آن ها ( افغانستان)‌ ده گام به جلو برمیدارند اما احساس می کنند که پاکستان همچنان به عقب قدم برمیدارد. افغان ها می گویند تا زمانی که پاکستان از تروریزم حمایت کند افغانستان مکان امنی نخواهد بود.