-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۵, پنجشنبه

روزنامه هندو: مشروعیت دولت کابل زایل شده است

فلیته آهسته سوز اوضاع افغانستان به آتش نزدیک می شود.روزنامه هندو می نویسد که مشروعیت دولت افغانستان از بین رفته و مقام نخست وزیری که بخشی از توافق دوجانبه بین غنی وعبدالله بود به وجود نیامده است. هندو می افزاید: مساله حیرت آور این است که از پایان سال ۲۰۱۶ به بعد مشروعیت دولت کابل بیشتر زیر سوال آمده است. اصلاحات انتخاباتی انجام نگرفته و دررابطه به صدور کارت های رای به سیستم بیومتریک هنوز تصمیمی گرفته نشده است. 
هندو می نویسد که مخارج انتخابات مشترک پارلمانی و ریاست جمهوری افغانستان ۲۵۰ میلیون دالر است و امکان دارد انتخابات مختلط درسال ۲۰۱۹ برگزار شود اما این مساله در گرو اوضاع امنیتی خواهد بود. 

این روزنامه سپس می نویسد که هم اکنون بیش از پنجاه درصد ولسوالی ها درسراسر افغانستان از سوی طالبان اداره می شوند این درحالی است که ۱۲۰ ولسوالی دیگر در واقع مناطق مورد منازعه بین دولت و طالبان به حساب می رود و ۲۰۰ ولسوالی دراختیار حکومت است. 
بنا برین وضعیت امنیتی ایجاب نخواهد کرد تا انتخابات در محدوده ۴۵ درصدی کل کشور برگزار شود. 
به گفته این روزنامه عطا محمد نور به عنوان یک چهره قدرتمند منطقه ای ظهور کرده و از زمان برقراری تماس ها بین روسیه وطالبان، سیاست روسیه نیز نسبت به افغانستان تغییر کرده است. ایگورمارگلوف معاون وزارت خارجه روسیه در دهلی گفته است که این جای سوال است که داعش علی رغم نظارت کامل امریکا برآسمان افغانستان چه گونه نفرات خود را به واسطه چرخبال های ناشناس به شمال افغانستان منتقل کرده است. 
امریکا با رد این گمانه زنی ها، روسیه و ایران را به رسمیت بخشی به طالبان و تلاش برای کم توان سازی دولت کابل متهم کرده است. با طولانی شدن شکست اجماع جهانی درافغانستان ممکن است فلیته آهسته سوز اوضاع این کشور را به آتش نزدیک کند و سال ۲۰۱۹ به یک سال بحرانی مبدل شود.