-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۲۲, یکشنبه

مقام غربی: حملات پاکستان درافغانستان تشدید خواهد شد

نشریه غربی: حملات برکابل پاسخ پاکستان به ترمپ بود.

روزنامه کرستیان ساینس مونیتور درتازه ترین مقاله اش در باره افغانستان نوشته است که پاکستان با سازماندهی سه هجوم انتحاری در نیمه زمستان کابل در واقع به فشار های ترمپ بالای پاکستان پاسخ داد. 
 شماری از تحلیل گران وقوع سه حمله زنجیره ای بر کابل را به رقابت ها میان داعش و طالب به منظور دسترسی به رهبری شورشیان ضد غربی نسبت می دهند. اما گزارشگر کریستیان ساینس مونیتور به نقل از  دپلومات غربی که شناسه خود را فاش نکرده نوشته است که پاکستان با تشدید حملات خشونت بار به فشار های امریکا پاسخ داده و این خشونت ها ادامه خواهد یافت.
او می گوید:
وقتی ته مانده های مواد انفجاری را تحت آزمایش قراردهید، یک نوع مواد انفجاری درجه یک به دست می آید که درهمه جا به طور گسترده یافت نمی شود. صحبت ما درباره بم های ساخته شده از کود نیست بلکه ما در باره مواد مواد پلاستیکی، Semtex، صحبت می کنیم که دریک فروشگاه قابل دستیابی نیست و همچنان رد پای کدام کشور خاص در منطقه را نیز نشان نمی دهد.

این مقام غربی می گوید که منبع اصلی قطعا سازمان استخبارات پاکستان است که هسته های مختلفی را در طی سالیان متمادی پرورش داده و انتخاب کرده است و گاهی به آن ها برچسب طالب می زند و گاهی اوقات با پرچم داعش به صحنه اعزام می کند.
گمان شایع این است که این «خشونت» پاکستانی ها علیه استراتیژی ترمپ است و این هنوز یک چاشنی کوچکی است که پاکستان از مجموع توانایی هایی خود نصیب امریکا می کند. شواهد بسیاری مشعر اند که حجم مواد انفجاری با درجه نظامی از پاکستان است.

این مقام غربی هشدار داده است که ادامه فشار ها برپاکستان احتمالا حملات خشونت بار را تشدید خواهد کرد. پاکستان گزینه های گسترده ای را درین رابطه دراختیار دارد وهرگاه ما مسیر فشار بر پاکستان را در پیش گیریم من فکر می کنم که این روند نیز دوام خواهد کرد.