-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۲۳, دوشنبه

از پشتون های پاکستان یاد بگیریمنکته نمایی جالب از قلم عبدالله وطندارحرکت مدنی عظیم پشتون های پاکستان، خبر خوبی برای همه ی منطقه است. این تظاهرات نشان می دهد که لااقل پشتون های پاکستان، فهمیده اند که با تندروی و تروریسم به جایی نمی رسند، وقت آن است که سرنوشت شان را از تندروان جهادی جدا کنند، و به استفاده ی ابزاری پاکستان از تندروان جهادی پشتون برای اهداف متفاوت از جمله سرکوب خودشان، نه بگویند.

این تظاهرات اما هیچ ربطی به افغانستان، دولت افغانستان و مردم آن ندارد. درست است که ما هم مثل بقیه مردم منطقه از حرکت های مدنی اقوام منطقه از جمله پشتون های پاکستان، استقبال و حمایت می کنیم، اما پشتون های پاکستان ثابت کرده اند که هم توانایی دفاع از حق خود را در دموکراسی نیم بند فدرالی پاکستان دارند، و هم نیازی به کمک فرامرزی مخصوصا از افغانستان ندارند. افغانستان خود در امر تامین حقوق شهروندان و غیر متمرکز کردن قدرت، برای رسیدن به مرحله ی پاکستان، راه بسیار طولانی در پیش دارد.

کاری بهتری که غنی می تواند انجام بدهد، یاد گرفتن از پشتون های پاکستان است. او می تواند در کنار احترام گذاشتن به حرکت های مدنی غیر پشتون ها در افغانستان، با تقلید از پشتون های پاکستان، یک حرکت مدنی گسترده ی قومی را در درون پشتون های افغانستان در اعتراض به تندروی، جنگ طلبی بی پایان و جهادی گری ویرانگر، راه اندازی کند. این دو کار می تواند برای همه ی ساکنین کشور و حتی کل منطقه، مفید و سازنده باشد. نگاه و عمل فرامرزی قبیلوی اما تکرار همان اشتباه وحشتناک داوود خان است که سر انجام خودش، خانواده اش و کل کشور را تباه کرد.