-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اسفند ۳, پنجشنبه

انتقاد ازجهالت اوباما در امور نظامی

نشریه پردازان امریکایی همزمان با کلان تر شدن گرداب افغانستان به نقد عملکرد امریکا در افغانستان شروع کرده اند. از جمله نشریه بیتفورد بولتن از یک اشتباه بزرگ دو سره جورج بوش انتقاد کرده و گفته است که وی به جای برقراری ثبات درافغانستان و کشتن بن لادن جنگ علیه صدام حسین را به راه انداخت.
 
نشریه می نویسد اما افغان ها مردم احمقی نیستند. آنان در مناطق مرزی شماری از اسلام گرایان افراطی را که گمان می رود با آن ها تعلق عاطفی داشته و با سازمان اطلاعاتی پاکستان مراوده دارند  یاری رسانیدند.
  در عوض، جورج بوش مسایل افغانستان را ناتمام گذاشته و با به راه اندازی هرج ومرج بزرگ درخاور میانه، یک قدرت نیرومند ضد ایرانی را از میان برداشت. به باور این نشریه، دومین اقدام از بارک اوباما سر زد. او مقرره های جنگی را نادیده گرفت و خیز بلند خودش را انجام داد. افزایش نیروی نظامی در ذات خود اقدامی مثبت بود. افزایش نظامی یکی از عوامل استقرار وضعیت درعراق بود تا او بتواند به جلو برود یا به عقب حرکت کند.

متاسفانه اوباما با اعلام تاریخ دقیق خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نادانی خود را در امور نظامی عیان ساخت. عقب نشینی او به هدف رسیدن به هدف های خاصی نبود. او بدون توجه به وضعیت نظامی به طور احمقانه یک تاریخ معین برای خروج را اعلام کرد. اقدام اوباما و آن چه او انجام داد فوق العاده احمقانه بود. او گفته بود که طالبان قصد شکست دادن ما را ندارند. آن می خواستند شکست خود را به تعویق بیاندازد و انتظار بکشند. آن ها چنین کردند اما ما چیزی به دست نیاوردیم.