-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۲۰, جمعه

خدایا چی حال است... این یکی را بگیرید!

 
خودش شهروند انگلیس، زنش امریکایی، همسراولش همراه با کودک در ننگرهار... نمونه ای کامل از یک حکومت ضد ملی
 
 

حمدالله محب که به عنوان مغز متفکر تقلب در دیتابیس رای دهندگان انتخابات 2014 افغانستان عنوان می‌ شود به پاس تقلب در انتخابات به نفع اشرف غنی به عنوان سفیر کابل در واشنگتن گماشته شد.

محب، شهروندی انگلیس را دارد و همسر دوم اش آمریکایی است. او پس از آغاز کار بعنوان سفیر افغانستان در واشنگتن به مدد همسر اش تلاش کرد که برای دم و دستگاه غنی و همفکران خود جایگاهی دست و پا کند برای همین محب به گمان برد قطعی هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 آمریکا به غنی مشورت داد تا به کمپین کلینتون پول نقد کمک کنند و بنا بر همین برداشت گفته می‌ شود که ارگ و وزارت مالیه از طریق محب مبلغ بیست میلیون دالر را به ستاد کمپین کلینتون از پول مردم افغانستان هزینه کردند اما قصه برعکس شد و ترامپ برنده انتخابات آمریکا شد و قصه‌ کمک نقدی سفارت افغانستان به کمپین کلینتون به اطلاع اداره‌ ترامپ رسید از اینرو تاکنون طی سه سال و نیم کار سفارت محب در واشنگتن حتی او نتوانسته است که معاون وزیر خارجه را ببیند.

در کنار این رسوایی محب از سوی همکاران اش بعنوان نماینده‌ افغانستان نه بلکه به عنوان نماینده‌ یک طرف فکر کوچک و فرد قومگرا و متعصب شناخته شده که تنها برای سلیقه‌ و یک گروه خاص کار می‌ کند که این مساله سبب تنش در میان دیپلماتان سفارت با سفیر شده است. همین از مدیریت سوء و تبانی سفیر با همفکران اش در سفارت پول‌ های عواید سفارت به یغما برده شده است. از جمله حیف و میل شدن 250 هزار دالر توسط شخصی به نام کتوازی است که او پس از ختم دوره‌ ماموریت اش در سفارت این پول را گرفته و دوباره به کشور برنگشت.

به نقل از همراهان داکتر عبدالله در سفری که عبدالله به آمریکا داشت حین معرفی وی توسط حمدالله محب سفیر داکتر عبدالله را بگونه‌ ای اهانت آمیز گفته عبدالله وزیر پیشین خارجه که همه تان او را می‌ شناسید. عبدالله هم در پاسخ به محب با کنایه گفته است گاهی ما دیپلمات‌ هایی داشتیم که بیرق طالبان را در سفارت کابل در واشنگتن بلند کرده بودند همچنان در اعلامیه‌‌ های سفارت کابل در واشنگتن همواره از ذکر نام طالبان خودداری می‌ شود.

دیپلماتان می‌گویند که هم حمدالله محب و هم مجید قرار اتشه‌ فرهنگی سفارت کابل به شدت قومگرا و با طالبان همسویی دارند. حتی محب در میان دیپلماتان بین غلجایی و درانی فرق قایل است و اکثر دیپلوماتان ورزیده را به کارهای خدماتی گماشته در عوض خانم سفیر که آمریکایی است اما هیچ سمت رسمی در سفارت ندارد با مقامات آمریکایی بجای دیپلماتان دیدار می‌ کند.

همچنین لیل همسر سفیر با امکانات مالی سفارت و موترهای سفارت به نفع موسسه شخصی اش کار می‌ کند. جالب این است که این سفیر همسر قبلی اش را با یک کودک بدون اینکه از آن جدا شود در ننگرهار رها کرده است که این نشانگر ضعف اخلاق و ظلم در حق یک زن و کودک است.

بحث دیگر که سبب جنجال سفیر و همفکران اش با دیگر دیپلماتان سفارت شده است برگزاری برنامه‌ های خلاف روحیه‌ جمعی و گاهی اهانت به قربانیان و بزرگان اقوام غیر پشتون است مثلا در بزرگداشت از هفته‌ شهید سفر در ساختمان سفارت برنامه‌ رقص و محفل عیش را با حضور بانوان جوان برگزار کرده بود.

اکنون از جدال و کشیدگی بین سفیر و دیپلماتان سفارت افغانستان در واشنگتن حتی وزارت خارجه‌ آمریکا هم آگاه شده است و به درخواست‌ های سفیر برای ملاقات پاسخ منفی می‌ دهند.